Nem települnek a Balaton partjára a menekültektől menekülő németek tömegei
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
Bejárta a napokban a magyar sajtót a Bayerische Rundfunk (BR) bajor tartományi közszolgálati televízió riportja, amely szerint egyre több német telepedik a Balaton partjára a menekültektől való félelem miatt.
A műsorban több megszólaló mellett végigkísérnek egy ide költöző, a német menekültpolitikával elégedetlen idősebb párt is, és elhangzik, hogy fontos szempont lett, hogy a magyar lakosság túlnyomórészt keresztény, és “alig vannak migránsok.”
A felvetésen is csodálkoztak
És bár a riportot idéző lapokból az olvasható ki, hogy egy egyre jellemzőbb, tömeges jelenségről van szó, az általunk megkérdezett ingatlanközvetítő cégek többsége egyáltalán nem tapasztalt hasonló trendet.
Több, kimondottan a Balatonra specializálódott kis ingatlanos céget is megkérdeztünk, ahol még a felvetésünkön is csodálkoztak, azt mondták, semmi hasonlóval nem találkoztak. Az egyik ingatlanközvetítő szerint továbbra is inkább a bedőlt hitelesek ingatlanjait viszik, nem érzékelik, hogy több lenne a német az utóbbi időben. De a legnagyobb, a piacot jól ismerő ingatlanközvetítő cégek sem támasztották alá, hogy a menekültektől menekülő németek tömegei jelentek volna meg a Balatonnál.
Füreden inkább eladnak, mint vesznek
„Az Otthon Centrum egyelőre nem tapasztalt német rohamot a Balatonnál. Az északi parton elvétve akadnak külföldiek, inkább budapestiek vásárolnak. Volt néhány Németországból hazatelepülő magyar vevő is, de ez nem általános" - közölte kérdésünkre Soóki-Tóth Gábor az Otthon Centrum elemzési vezetője.
Szerinte a füredi tapasztalat meg az, hogy az itt korábban nyaralót vett németek inkább előadókká lettek és próbálják eladni az ingatlanokat. Füreddel ellentétben Siófokon több külföldi vevő van, pl. csehek, svájciak, ők kizárólag tóparti új építésű apartmanok iránt érdeklődnek.
Nem tömeges jelenség
Hasonlóról számolt be a Duna House is. Rutai Gábor, a cég elemzési vezetője megkeresésünkre elmondta, Keszthely környékén ugyan tapasztalnak növekedést német vásárlókban, a füredi irodájuknál épp fordított a helyzet, ott idén több német eladónak is közvetítettek.
Megkerestük Ottmar Heide német ingatlanközvetítőt is, ő az, aki a Report München adásában is azt mondta, hogy tízből nyolcan a menekültek miatt akarják elhagyni hazájukat.
Heide az előző évben összesen 15-20 ingatlant értékesített, idén pedig már annyit, hogy per pillanat meg se tudja mondani a pontos számot. De a németek mellett sok más nyugat-európai ország állampolgárai is keresik, például belgák és hollandok. Azt is közölte, hogy messze nincs egyedül, több másik, külföldiekre szakosodott ingatlanközvetítő is működik a Balaton környékén.
Elmondása szerint hetente több tucatnyi érdeklődő keresi meg, részben a menekültügy miatt aggódók, részben olyan német nyugdíjasok, akik hazájukban nem tudnak megélni. Ez utóbbival kapcsolatban azt állította, az egyik legfőbb félelem a német érdeklődök körében, hogy a menekültek érkezése miatt Németországban nőni fognak az adók és az árak.
A riportban bemutatott egyéni történet tehát egyelőre nem tekinthető általánosnak, az Ottmar Heide által említett számok alapján úgy tűnik, egyelőre aligha fogják elárasztani a balatoni strandokat a német rettegők.