Az EU talán nem is egyenlően alkalmazza a szankciókat

2016.06.14. 17:09

"Komoly aggodalomra ad okot, ha a tagállamok úgy érzik, hogy a bizottság döntései nehezen érthetők és láthatók előre, azok nem objektívek, és

talán különbséget tesznek a kisebb és a nagyobb tagországok között"

-mondta Jeroen Dijsselbloem, az uniós pénzügyminisztereket tömörítő tanácsa, az Ecofin elnöke az MTI szerint. Szerinte az uniós pénzügyminiszterek is egyre inkább aggódnak amiatt, hogy eltérő a mérce kis és nagy országok esetében. Így pedig felmerült benne, hogy esetleg nehezebb lesz betartatni a közös szabályokat, ha azt a nagy országoknak nem feltétlenül kell.

Ez Portugália, Spanyolország és Franciaország példáján jött most elő. 

Franciaország például kétszeri hosszabbítást követően tavaly további két év haladékot kapott költségvetési hiányának lefaragására. Párizsnak eredetileg 2012-re kellett volna GDP arányosan 3 százalék alá csökkentenie a költségvetési hiányát. 

Az Európai Bizottság májusban elhalasztotta a döntést a Spanyolország és Portugália ellen a hiánycsökkentési kötelezettségeik elmulasztása miatti szankciókról, hogy elkerülje a spanyol választási kampányba való beavatkozás látszatát is. Pierre Moscovici uniós gazdasági és pénzügyi biztos szerint nem volt megfelelő a pillanat a büntetőintézkedések esetleges elrendelésére.