További Gazdaság cikkek
- Nagy Márton reagált az Indexnek Varga Mihály kinevezésére
- Hattyúdal vagy sem – melyik irányba csóválja majd a fejét Varga Mihály jegybankelnökként?
- Eldőlt ki készítheti el a dél-pesti villamosfejlesztések tanulmánytervét
- Adókedvezménnyel segíti a hosszú távú lakáskiadást a terézvárosi önkormányzat
- A vártnál hamarabb megtérülhet a reptér megvásárlása
Az, hogy a brit szavazók többsége a kilépés mellett voksolt, „gyakorlatilag visszafordíthatatlanná teszi az EU széthullását", írta Soros György a Project Syndicate nevű weboldalon tett bejegyzésében.
Soros, aki komoly nyereségre tett szert, mikor 1992-ben az angol font ellen tett a tőzsdén, hozzátette: a csütörtöki szavazás eredmény valószínűleg Nagy-Britanniának sem tesz majd jót. A gazdasági hatásokat a 2007-2008-as világválsághoz hasonlónak jósolja.
Az üzletember szerint a kilépés hosszabb távon jó és rossz döntésnek egyaránt bizonyulhat (vagyis akár jobban is járhatnak, mint azok az országok, akik az EU-ban maradnak), de rövid és középtávon a brit gazdaság és az emberek maguk is jelentősen nehezebb helyzetbe kerülnek a szavazás eredménye miatt.
Soros arról is ír, hogy a brit kilépés a többi, amúgy is a töréspont körül imbolygó tagállamban is felerősítheti az euroszkeptikus hangokat és kezdeményezéseket, vagyis könnyen lehet, hogy a csütörtöki eredmény csk az első a sorban. Ráadásul a mostani helyzet a radikális pártok erősödését is hozhatja.
Ugyanakkor a milliárdos szerint nem szabad feladni, hiszen bár az EU egyértelműen nem hibátlan, ez egy kiváló alkalom lehet az újratervezésre.
Brexit: a legfontosabb tudnivalók egy helyen
- Nagy-Britannia népszavazáson döntött, kilép az EU-ból. Lemondott David Cameron miniszterelnök, a font bezuhant, válságtanácskozások mindenhol – ez volt a Brexit-döntés utáni nap.
- 10 kérdés, 10 válasz, mi lesz a népszavazás után. A kilépés pontos menetrendjéről itt írtunk.
- Összeszedtük, mi lesz a kint dolgozó magyarokkal, és az Angliában tanuló magyar diákokkal a Brexit miatt.
- Kozmopoliták és kelták az angol vidék ellen, a munkásosztály Brüsszel ellen – nézze meg, kik szavaztak a Brexitre. A brit szavazók egy része már meg is bánta, hogy a jogi agyrémnek számító kilépést választotta, de politikailag már elég nehéz visszacsinálni az egészet.
- London, a skótok, az északírek és Gibraltár – az Egyesült Királyság szétesésének lehetőségéről ebben a cikkünkben olvashat bővebben. Többen attól félnek, hogy más európai országokban is dominóhatás indulhat el.