A vártnál jobban nő az amerikai államadósság
Az eddig becsültnél nagyobb ütemben nő az amerikai államadósság a következő két évtizedben részben a lassúbb gazdasági növekedés miatt, illetve a kongresszus tavalyi adócsökkentő döntésének a hatására.
Az amerikai Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) azzal számol, hogy az államadósság a hazai össztermék (GDP) 120 százalékára emelkedhet 2040-re a mostani 75 százalékról.
A pártsemleges CBO korábban 107 százalékos GDP-arányos államadósságra számított 2040-re. A második világháború vége óta a legmagasabb GDP-arányos amerikai államadósság 106 százalék volt.
Az amerikai államadósság csaknem megduplázódott 2008 óta a recesszió hatására és a CBO előrejelzése szerint tovább nő, hacsak nem változik az adó- és költségvetési politika. Az államadósság növekedéséhez az egészségügyi kiadások egyre növekvő összege is hozzájárul, áll a CBO jelentésében.
A Kongresszus Költségvetési Hivatala szerint ahhoz, hogy a jelenlegi, a hazai össztermék 75 százalékán lehessen tartani az amerikai államadósságot, a GDP évi 1,7 százalékának megfelelő mértékű költségvetési kiadáscsökkentésre, adóemelésre vagy mindkettőre lenne szükség. Jövőre ez 330 milliárd dollárt jelentene, ami egy főre számítva mintegy ezer dollár (kb. 282 ezer forint).