Feloldja London kezét a brexit, már Kínával tárgyal
Nagy-Britannia tárgyalásokat kezdett Kínával egy széleskörű szabadkereskedelmi megállapodásról – idézte az MTI a brit pénzügyminiszter vasárnapi nyilatkozatát.
Philip Hammond, aki a világ 19 legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdasága, valamint az Európai Unió alkotta G20-csoport pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek hétvégi kínai tanácskozásán vett részt, a rendezvény után a BBC televíziónak elmondta: miután a brit választók többsége az EU-tagságról tartott júniusi népszavazáson a kilépésre voksolt, a brit kormány feladata az, hogy minimálisra csökkentse ennek rövid távú gazdasági hatásait, és az elérhető legnagyobb előnyökre törekedjék hosszú távon.
A brit pénzügyminiszter elmondta, hogy a G20-találkozón már felvetette ezt a kérdést a kínai félnek, és a "következő pár évben" el lehet kezdeni az érdemi tárgyalásokat.
A BBC-nek brit kormányforrások elmondták, hogy olyan kétoldalú szabadkereskedelmi egyezményről lehet szó, amilyet Új-Zéland is kötött Kínával 2008-ban, négyévi tárgyalássorozat eredményeként.
London már tavaly, jóval az EU-tagságról tartott népszavazás előtt nagyszabású diplomáciai offenzívába kezdett a brit gazdaság és Kína együttműködésének fejlesztésére, mindenekelőtt a kínai befektetők megnyerésére nagy-britanniai beruházásokhoz.
Hozzátette: lehetséges, hogy a jövőben, amikor Nagy-Britannia már nem lesz az Európai Unió tagja és nem kötik az uniós szabályok, könnyebben lehet ilyen kétoldalú egyezményeket kötni az EU-n kívüli gazdaságokkal.
A külkereskedelem EU-s szabályozás alá esik, önállóan kétoldalú szabadkereskedelmi egyezményt az EU tagjai az egységes piac lényegéből adódóan nem köthetnek.