Nem csak a pénz miatt mennek el a magyar orvosok

További Gazdaság cikkek
-
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025
- Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben
- Benyújtották az ATM-ekről szóló törvényjavaslatot, az önkormányzatokra is nagy feladat hárul
- Több frissen elkészülő út is fizetőssé válhat a jövőben
- Több száz millió eurós bírságot kaptak az autógyártók kartellezésért
Mára már a magyar munkaerőpiac minden szegmensét megviseli az, hogy aki csak teheti, az megpróbál valahol Nyugat-Európában munkát találni, a pincérektől az informatikusokig.
Viszont egy szakma képviselőinek elvándorlása már akkor morális pánikot okozott a magyar közbeszédben, amikor még sehol nem volt a mostani munkaerőhiány és kivándorlás miatti para: az orvosoké. A külföldre ment magyar orvos a nyugati agyelszívás és a magyar egészségügy állapotának szimbóluma lett, arról viszont leginkább csak anekdoták és pletykák vannak, hogy kik, hányan és miért mentek el a magyar orvosok közül.

Ugyanott dolgozik a lengyel és a magyar Angliában?
A magyarok felszolgálnak és gyógyítanak, a lengyelek, románok és többiek inkább építkezek és a gyárban dolgoznak Angliában.
Ezen a helyzeten szeretnének változtatni annak a két tanulmánynak a szerzői, amely az MTA nemrég megjelent Munkaerőpiaci Tükör 2015 című kiadványában olvashatók. Az MTA kiadványa kiemelten foglalkozik a kivándorlás és bevándorlás munkagazdaságtani kérdéseivel, ebből derült ki például, hogy az angliai magyarok nem ugyanazokat a munkákat végzik tipikusan, mint más kelet-európai kivándorlók.
Az orvosok elvándorlásával foglalkozó egyik tanulmány szerzői az adatokat elemezve arra jutottak, hogy
viszont már egy kisebb béremeléssel csökkenteni lehetne az elvándorlást. Az is kiderül, hogy két nagy hullámban vándoroltak el a magyarországi orvosok, akik közül a fiatalabbak inkább a pénzt és a jobb munkakörülményeket, az idősebbek viszont valami mást keresnek külföldön.
Két hullámban szívták el az orvosainkat
Varga Júlia, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdasági és Regionális Tudományi Központjának kutatója azt vizsgálta, hogy pontosan mennyi orvos ment el Magyarországról és mikor. Ehhez 2003 és 2011 között vizsgálta az orvosokat az Országos Egészségpénztár, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság, a NAV, az Oktatási Hivatal és a Nemzeti Munkaügyi Hivatal adataiból összerakott monstre adatbázisban, amelyben 18 645 ember adatai szerepeltek (a magyar orvostársadalom nagyjából 30 ezer főre becsülhető). Az elemzésből az látszik, hogy

A vizsgált időszak első hét évében folyamatos volt a kiáramlás, a 2010 utáni megugrást pedig nem az indokolja, hogy az orvosok megijedtek az Orbán-kormánytól, hanem hogy Németország és Ausztria ekkor oldotta föl az új EU-s országokból érkező munkavállalók tilalmát, úgyhogy két új és együtt véve elég nagy piac megnyílt a magyar orvosok előtt.
2003 és 2011 között a legnagyobb arányban 31-40 éves orvosok mentek el, összesen a korcsoport 14 százaléka döntött úgy, hogy külföldön próbál szerencsét. Ennek a 14 százaléknak a fele 2003 és 2010 közötti hét évben szivárgott el, majd a német és osztrák piac nyitása után egy év alatt még egyszer ennyi fiatal orvost vesztett az ország.
Hasonló arányban távoztak az 51-60 éves orvosok is, bár ők inkább az EU-csatlakozási időszakban mentek nagyobb arányban, 2007-re a 10 százalékuk már külföldön lehetett. A 30 alatti orvosok 12 százaléka ment ki a vizsgált 8 évben, a középkorú, a legkevesebben pedig a középkorú, 41-50 éves orvosok indultak útnak, mindössze 10 százalék.
Az adatokból az is látszik, hogy túlnyomó többségben a férfi orvosok hagyták el az országot, a férfiak 29 százalékkal nagyobb valószínűséggel mentek el, mint a nők. Az arány bizonyos korcsoportokban még magasabb, a 31-40 éveseknél 79 százalékkal nagyobb eséllyel mentek el a doktorok, mint a doktornők, az 51-60 éveseknél viszont az arány fordított, közülük a nők indultak el külföldre nagyobb valószínűséggel.
Nem meglepő módon abban a döntésben, hogy egy orvos Nyugat-Európában próbáljon állást találni, nagyon fontos tényező a pénz: a 30 évesnél fiatalabbak és a 31–40 évesek közül azok költöznek nagyobb valószínűséggel külföldre, akiknek alacsonyabb az országos átlagos munkajövedelemhez viszonyított relatív munkajövedelmük.
Az 51–60 évesek közül pedig azok mennek el nagyobb valószínűséggel, akiknek a velük egykorú és hozzájuk más jellemzőkben is hasonló orvosokhoz képest magasabb a relatív jövedelmük, vagyis közülük éppen a sikeresebbek mennek külföldre.
A jövedelemmel összefüggésben az is látszik, hogy a fiatalabbak közül az általános orvosok két és félszer akkora valószínűséggel mentek külföldre, mint a specialisták, az idősebbeknél viszont az általános orvosok 32 százalékkal kisebb valószínűséggel mentek el, mint a szakorvosok.
A pénz nem minden, de nem is semmi
Hárs Ágnes, a Kopint-Tárki és Simon Dávid, az ELTE TÁTK kutatója arra volt kíváncsi tanulmányában, hogy mi motiválja az orvosokat arra, hogy elmenjenek. Természetesen erre a kérdésre mindenkinek az a zsigeri válasza, hogy nem kell ezt kutatni, mert hiszen a pénz. Ennél viszont, ahogy erre már utaltunk, kicsit bonyolultabb a történet.

A kutatók kérdőíves vizsgálatot végeztek, amelyben összesen 1086 orvost, itthon és külföldön dolgozót egyaránt arról kérdeztek, hogy hogyan ítéli meg az orvosok helyzetét itthon és külföldön. Ebből próbálták végül kihámozni, hogy mi veheti rá leginkább arra az orvosokat, hogy elmenjenek.
A kutatók 17 körülményről kérdezték az orvosokat, amelyek befolyásolhatják, hogy hol dolgozik az ember szívesen, a bérszínvonal mellett például az egészségügyi rendszer állapotáról, a szakmai lehetőségekről, a lakáskörülményekről, ügyintézésről és hasonlókról. A kutatók azt kérték a válaszadóktól, hogy mondják meg, az adott kérdésben Magyarországon vagy külföldön jobb-e a helyzet. Az alábbi grafikonon a –2 az jelenti, hogy Magyarországon sokkal jobb, míg a +2 azt jelenti, hogy a preferált külföldi országban sokkal jobb.

Az látszik, hogy a bérek mellett az orvosok eszközellátottságát és a munkahely, vagyis a kórház vagy klinikák állapotát, a szakmai fejlődés és az előrejutás lehetőségét is sokkal jobbnak ítélik meg, mint itthon. Ez arra utal, hogy a pénz mellett még sok másik körülmény, többek között az egészségügyi rendszer és az orvosi szakma állapota is arra serkent sok orvost, hogy elmenjen Magyarországról.
Ezt erősíti az is, hogy Hárs és Simon regressziós modellje szerint, amiben azt vizsgálták, hogy melyik tényezők hogyan hatnak a kivándorlásra, azt találták, hogy sok orvos már akkor is hajlandó lenne elhagyni az országot, ha nem keresne többet, mint itthon. Ahogy látszik a grafikonon, a kivándorlás valószínűsége még az előtt is meredeken nő, hogy a várható bér növekedne az otthonihoz képest.

Ennek ellenére Hárs és Simon nem gondolja, hogy a munkakörülmények javításával haza lehetne csábítani az orvosokat, mert annyival jobbnak gondolják a külföldi helyzetet a hazainál, hogy azzal nem lehet versenybe szállni. A bérek emelésével viszont annak ellenére is lehetne csökkenteni a kivándorlást, hogy az elemzésük alapján nem minden a bér ebben a kérdésben. Emellett fontos lehet még a képzés, továbbképzés színvonalának javítása is, ami szintén segítene itthon tartani a fiatalabb orvosokat.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot és a Fideszt a magyar milliárdos
A vállalkozó szerint megpróbálták belülről szétverni a cégét.
március 28., 21:25
- Gazdaság
Jó hír az elektromos autókat vásárlóknak, meghosszabbította a szaktárca a támogatási programot
Novemberig igényelhető a támogatás.
március 29., 10:57
- Gazdaság
A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány
Az árrésstopot pedig további kategóriákra terjeszthetik ki.
március 29., 11:17
- Mindeközben
Mihályfi Luca buktatta le Hegyes Bercit, aki olyan egyszerű étrenddel tartja formában magát, amit nem is gondolnánk
3 órája
- Mindeközben
Magasan viszi a prímet áprilisi tréfájával egy kisfiú, sikerült a szívbajt hoznia a kukásokra
4 órája
- Mindeközben
Mihalik Enikő: Amerika a ’90-es években nagyon az álmok földje volt, talán most már nem annyira
tegnap, 21:30
- Címlapon
Hiába a hágai elfogatóparancs, sem Putyint, sem Netanjahut nem tartóztatják le Budapesten
Ma hazánkba érkezik az izraeli miniszterelnök.
4 órája
- Gazdaság
Túl nagy előnyben részesülne a kormány intézkedésével – célkereszt került a Revolut homlokára
A bankok ezért a neobankot is táncba hívnák, ahogy arról az Index elsőként beszámolt.
március 28., 13:37
- Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját
Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.
március 28., 10:24
- Gazdaság
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025
Sok izgalmas autót, rengeteg tesztet és szoros küzdelmet hozott a verseny.
28 perce
- Gazdaság
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.
március 29., 08:26
- Gazdaság
A GVH vizsgálja a Wizz Air vállalásainak teljesítését
2019-ben a hatóság számos megtévesztő gyakorlatot tárt fel a céggel kapcsolatban.
március 28., 12:00
- Mindeközben
Szoboszlai Dominik karikagyűrűjének árától kiakadt a luxusmérő, nem aprózta el
tegnap, 20:30
- Gazdaság
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek
A Luxornak ketten is örülhetnek.
március 29., 20:43
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Címlapon
Puzsér Róbertet egy anarcho-feminista vágta állon egy zászlórúddal a tüntetésen
A támadót elvitték a rendőrök.
tegnap, 19:28
- Gazdaság
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után
Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.
március 30., 10:13
- Gazdaság
Az Egyesült Államok beszállna a Paksi Atomerőműbe a Roszatom helyett
Több amerikai vállalat, így a világpiacon vezető Westinghouse is készen áll erre.
március 30., 13:12
- Gazdaság
Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar
Árat emelnének az infláció miatt, de nem tudnak a bekövetkező kereslet-visszaesés miatt.
március 27., 21:02
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta
Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.
március 26., 09:42
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra
Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.
március 27., 07:02
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Címlapon
Több hidat is elfoglaltak a tüntetők, 24 órás lezárás jöhet
A helyszínről jelentkezünk.
tegnap, 17:11
- Mindeközben
Nagy Feró keményen beszólt A Nagy Duett zsűrijének: „Először is: ki az a Szabó Zsófi? Nem ismerem!”
tegnap, 16:19
- Mindeközben
A Nagy Ő korábbi szereplője, Péntek-Gyulai Virág: „Bekaptam a legyet, ahogy mondják, nincs mit szépíteni”
tegnap, 15:03
- Mindeközben
Szakad a TikTok népe Aurelio videóján, aki a „roma Albert Einstennek” kiáltotta ki Gáspár Győzőt, nem véletlenül
tegnap, 14:04
- Címlapon
Tovább terjed a ragadós száj- és körömfájás, már a határnál lehet
A helyzet továbbra is folyamatos kivizsgálás alatt áll.
4 órája
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát
A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.
március 26., 21:51
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Gazdaság
Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások
Amerikai vállalattal indíthat részvénytranzakciót Magyarország második legnagyobb bankcsoportja.
március 27., 13:19
- Gazdaság
Egy éve lejárt édességeket árultak egy magyarországi üzletben, azonnal lecsapott a hatóság
A magyar nyelvű jelölés is hiányzott a termékek egy részéről.
március 28., 12:48