Új szervezet jön létre a magyar-brit gazdasági kapcsolatok bebiztosítására
Magyar-brit üzleti tanácsot hoznak létre Magyarország londoni nagykövetségén, amelybe a brit piacon tevékenykedő magyar cégeket, illetve a magyar piacon lévő brit vállalkozásokat tömörítik - írja az MTI Szijjártó Péter csütörtöki bejelentésére hivatkozva.
A külügyminiszter a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarában zajló magyar-brit üzleti fórumon beszélt először az új szervezetről. A magyar-brit üzleti tanács a tervek szerint vállalati szinten koordinálja és segíti majd a magyar cégek brit piaci, illetve a brit cégek magyar piaci jelenlétét.
Szijjártó Péter közölte, hogy a magyar kormány arra törekszik, hogy a brexit miatt ne sérüljenek a magyar-brit kapcsolatok, a kilépési tárgyaláson Magyarország ragaszkodni fog a Nagy-Britannia és az Európai Unió közötti befektetési, kereskedelmi, gazdasági kapcsolatok akadálymentességéhez, és a kormány megvédi a Nagy-Britanniában dolgozó magyar munkavállalók érdekeit.
A magyar-brit kapcsolatok támogatására az Eximbanknál 492 millió euró hitelkeret áll rendelkezésre, hogy segítse a magyar kkv-k brit piacra jutását hosszú lejáratú, alacsony kamatozású hitellel. A magyar kormány négy brit céggel - Tesco, GlaxoSmithKline, Unilever, British Telecom - kötött stratégiai megállapodást, ezekben szerepel a magyar beszállítás erősítése.
Szijjártó elmondta, a magyar befektetés-ösztönzési rendszeren keresztül három-három brit projekt jött Magyarországra tavaly és az idén, és három továbbiról tárgyalnak. A miniszter elmondása alapján tavaly rekordot döntött a két ország közötti forgalom, meghaladta az 5 milliárd eurót, idén az első hat hónapban további 3 százalékkal nőtt a két ország kereskedelmi forgalma.
Az üzleti fórumon Iain Lindsay, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete a magyar-brit kereskedelmi kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta. Kiemelte, hogy a sikeres Brexit összetett folyamat, és az Európai Unióból való kilépésükkel a két ország közötti kereskedelem nem szenvedhet csorbát. A Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamarával együttműködve az üzleti fórumot szervező BKIK brit szakmai osztályának adatai szerint jelenleg több száz magyar tulajdonú kis- és középvállalat működik az Egyesült Királyságban jellemzően kereskedelmi, vendéglátó-ipari területen, az egészségügyi szolgáltatásban, illetve számos magyar családi tulajdonú vállalkozás, ingatlan-befektető van a szigetországban.