Húsz évig rossz lesz, aztán majd meglátjuk

További Gazdaság cikkek
-
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek
- A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány
- Jó hír az elektromos autókat vásárló cégeknek, meghosszabbította a szaktárca a támogatási programot
- Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
- Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot a magyar milliárdos
A National Intelligence Council (NIC) az amerikai hírszerző szolgálatok igazgatóját kiszolgáló agytröszt, amely egyéb tevékenységei mellett négyévente elkészíti az éppen ciklusát elkezdő elnöknek a 15-20 évre előre tekintő Global Trends nevű jelentését.
Mivel húsz évre senki nem lát előre, ezért a mű nagyon fura keveréke a tudománynak és a fikciónak, amiben a statisztikailag megalapozott előrejelzések – mondjuk a városi népesség növekedéséről – felváltva kapnak helyett olyan képzelt beszámolókkal, mint egy 2028-as indiai–pakisztáni nukleáris háború, vagy az, hogy hogyan kapott közös Nobel-békedíjat a kínai és amerikai elnök. Mindenesetre a jelentés készítői igyekeznek olyan szcenáriókat kitalálni, amelyek nagyjából következnek a már most megfigyelhető és előrejelezhető folyamatokból.
A Trump elnökségére készült jelentés 2035-ig tekint a jövőbe. A National Intelligence Council szerint a következő 18-20 évben egyre nehezebb lesz kormányozni a világ államait, mert a változó gazdasági és technológiai környezetben
- egyre nehezebb lesz kielégíteni a polgárok igényeit, miközben
- a második világháború után kialakult nemzetközi rendszer gyakorlatilag szétesik,
- a világot pedig egyre inkább szétszaggatja a klímaváltozás és a terrorizmus.

A jelentés három szcenáriót vázol fel, amelyek inkább kiegészítik egymást, mint hogy egymás alternatívái lennének. És mindegyikben éppen csak pislákol valami remény arra, hogy húsz év múlva nem lesz teljesen rettenetes a világ.
Bezárkózik a világ
Azt gondolná az ember, hogy 2035-re már kikászálódik a világ a 2008-as válságból, de az amerikai hírszerzés elemzői ebben nem nagyon bíznak. A jelentés gazdasági forgatókönyve szerint
Ebben a kis jelenetben 2035-ben egy közgazdász próbálja összefoglalni az elmúlt húsz év tapasztalatait. Röviden azt látja, hogy a válság előtt viszonylag nyitott világ húsz év alatt bezárult. A megtépázott munkás- és középosztálybeli szavazók – akik már a válság előtt is leginkább azt tapasztalták, hogy a bérük évtizedek óta stagnál, miközben egyre nőnek a társadalmi egyenlőtlenségek – egyre inkább a globalizáció ellen fordultak, az általuk megválasztott politikusok pedig erre válaszul elkezdtek egyre inkább protekcionista lépéseket hozni. Ennek az lett az eredménye, hogy a gyakorlatilag szétszakadtak a globális termelési láncok és kereskedelmi hálózatok, helyettük kis regionális hálózatok alakultak ki, és egyre több mindent kell helyben megoldani.
Bár ez jó lehetőséget teremt pár ügyes vállalkozónak, akik most már 3D-ben nyomtatják azokat a dolgokat, amiket húsz éve Kínában gyártattak le, továbbá a robotikában, mesterséges intelligenciában van növekedési lehetőség a képzelt jövőbeli közgazdász szerint, összességében nem annyira jött be a nagy bezárkózás:
- A visszaeső növekedés miatt csökkent a nyersanyagok kereslete, ami hazavágta az olajtermelő országok (Oroszország, a közel-keleti és latin-amerikai államok) gazdaságát.
- Kínai és India nem nagyon tudott kikecmeregni a közepes jövedelmi csapdából, vagyis nem tudtak eljutni a nyugati országok jövedelmi szintjére.
- Az EU semmilyen kormányzati programmal nem tudta beindítani a növekedést, az export kiesése pedig végleg betett az európai gazdaságnak.
- A klímaváltozás miatt pedig egyre kevesebb az élelmiszer és a víz, ami főleg a Közel-Keleten és Afrikában okoz óriási gondokat.
- És ha ez még nem lenne elég: a jelentés még elképzelt egy 2023-ban kitörő globális járványt, amire válaszul gyakorlatilag összedől a globális utazási infrastruktúra, még jobban bezárva a világot.
A nagy protekcionizmussal a globalizáció ellen kikelő munkás- és középosztály sem járt igazán jól, mert bár visszatért az ipar, de azt egyre inkább robotizálták, így több munkahely nem lett. Ráadásul nem is nagyon van, aki dolgozzon: a fejlett országokban az átlagos (medián) életkor 2035-re alulról vagy felülről súrolja az 50-et (ez most az EU-ban 41, az USA-ban és Kínában 36, japánban 45 év), a xenofób paranoia és terrorizmus keverékének eredményeként viszont bevándorlókat már nem nagyon engednek be.

A technológia, különösen a biotechnológia fejlődése egyszerűbbé és olcsóbbá tette az ellátást, így sokáig és egészségesen élnek az emberek, csak éppen munkájuk nem nagyon van. Ráadásul, igazi cyberpunk disztópiához illően, az új biotechnológiák adta lehetőségek csak tovább mélyítik a társadalmi különbségeket azok között, akik megengedhetik maguknak, hogy „javítsanak magukon”, és azok között, akik ebből kimaradnak.
Igaz, a köbüki közgazdász optimista, hogy majd most (vagyis húsz év után) beindul a növekedés, hála az okos technológiáknak, a kormányoknak viszont még két évtized múlva is azzal kell majd foglalkozniuk, hogy felkészítsék az embereket és a társadalmat ezekre a technológiai változásokra.
Amerika világának vége
Ez a gazdasági helyzet azzal is együtt jár az amerikai hírszerzés tippje szerint, hogy a következő húsz évben teljesen szétfoszlik a második világháború után kialakult nemzetközi hatalmi rendszer. Sőt, a jelentés, amit Trump olvasgathat, egyenesen azt írja, hogy
Ezt a második szcenárió írja le, amit a jövőbeli amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának a szájába álmodott az NIC. Az amerikai hegemónia vége azzal jár, hogy a 2020-as évek közepére minden közepes hatalom kikönyököli magának a saját kis befolyási övezetét a régiójában, ahol az ő szabályai érvényesek, míg mondjuk az emberi jogok vagy hasonlók már nem túl sokat érnek.
Kína maga alá gyömöszöli Kelet-Ázsiát, egész folyókat terel el más országokból, hogy a saját földjeit öntözze, mesterséges szigeteket emel a tengerbe a katonai bázisainak, miközben szulfát-aeroszolokkal bombázza az eget, hogy legyőzze a klímaváltozást. Oroszország hasonlóan csicskítja Közép-Ázsiát, a Közel-Keleten pedig Irán keménykedik. Viszont mindegyik középhatalom éppen csak a határán van annak, hogy szét ne feszítsék a belső társadalmi és gazdasági konfliktusok, úgyhogy a nemzetközi porondon próbálnak erőt felmutatni, kompromisszumra törekedni így már nagyon nehéz a nemzetközi politikában.
Annak ellenére viszont, hogy minden régiós hatalom elég sok fegyvert halmoz föl, a nyílt konfliktust jó ideig sikerül elkerülni, helyette a következő húsz évben mesteri szintre emelik az államok azt, amit most Oroszország és az Egyesült Államok csinál: kibertámadásokkal, propaganda-hadjárattal, proxy harcterekkel, diplomáciai és gazdasági nyomásgyakorlással állandóan harcban állnak, anélkül, hogy ténylegesen háborúznának.

Hogy egy kicsit fűszerezzék a történetet, a jelentés szerzői ebbe a részbe még belefűztek egy jelenetet arról, hogy India és Pakisztán között majdnem kitör a nukleáris háború, miután valamelyik fél hadseregének döntéstámogató mesterséges intelligenciája félreértett valamit, és elindított egy atomrakétát a másik felé, ami föl is robbant egy sivatagban.
A teljes atomholokausztot csak a kínai és amerikai elnök gyors közbelépésével lehetett elkerülni, ami után megosztva kapnak Nobel-békedíjat. Ezt a részt tényleg sokkal inkább egy Tom Clancy-könyvből szedhették a szerzők, mint akármi másból, de azért látszik, hogy az amerikai hírszerzés elemzőinek sincs már túl sok reményük abban, hogy a 21. század is az USA évszázada lesz.
Város > állam
A jelentés egyik visszatérő eleme, a globalizált gazdaság és az amerikai hegemónia elsorvadása mellett az, hogy ahogy gyűlnek a konfliktusok és kihívások a világ minden részén, az államokat egyre nehezebb lesz kormányozni. A kormányzatoknak egyszerre kell majd szembenézniük
- a rossz gazdasági teljesítmény és egyenlőtlen elosztás miatt mérges választók haragjával,
- a terrorizmus veszélyével,
- a folyamatosan növekvő menekültáradattal és ennek hordozott konfliktusaival,
- a kiber- és fegyveres terrorizmussal,
- a klímaváltozással, valamint
- a korábban említett hatalmi machinációkkal.
Összességében az a probléma a jelentés szerint, hogy az emberek egyre több dolgot várnak el az államoktól, amelyeknek viszont egyre több kihívással kell szembenézniük, miközben az erőforrásaik elaprózódnak.
Ahogy a jelentés bevezetője írja, komoly feladat, hogy az államok rendet teremtsenek ebben a káoszban, ez azonban rövid távon nagyon költséges, hosszú távon pedig esélytelen. Alapvetően két út áll a kormányzatok előtt:
- vagy minden eddiginél komolyabban és több területen megpróbálják kontrollálni a polgáraik életét, ezzel szépen lassan egyre autoriterebb irányba csúszva, egyre többet feladva a demokráciából;
- vagy egyre több területet engednek át az emberek életének kormányzásából az állam alatti szervezeteknek, városi önkormányzatok, civil szervezetek, cégek és egyéb szereplők fura közösségének.
A NIC elemzői úgy látják, hogy a második lehetőségnél a főszereplők az egyre népesebb városok vezetői lehetnek, éppen ezért a kormányzás átalakulásának sztoriját egy kanadai nagyváros jövőbeni polgármesterének nézőpontjából mesélik el.
Az egyik legnagyobb trend ma a világon, a klímaváltozás, robotizáció és hasonló finomságok mellett az, hogy egyre több ember él városokban. Ma az emberiség nagyjából fele városi, 2050-re viszont már a kétharmada lesz az. A megapoliszok száma is folyamatosan emelkedik majd: míg 2014-ben 28 tízmilliósnál nagyobb város volt a világon, 2030-ra már 41 lesz, és 5-10 milliós városból is hússzal több lesz, mint most.

A jelentés szerint ezeknek a vezetői, a civilekkel, vállalatokkal és más közösségekkel együtt lesznek a „soft power” birtokosai, pontosabban nekik kellene lenniük, mert ők azok, akik közelről látják az emberek problémáit, és akik akár egymással nemzetközi összefogásban választ tudnak adni az életet közvetlenül befolyásoló kérdésekre.
Az elképzelt polgármester visszaemlékezéseiben látszik az út, amit az amerikai hírszerzés lát a világ előtt: azok a kormányokat, amelyek nem voltak hajlandóak valamennyi hatalmat átengedni az alsóbb szintekre, hanem megpróbáltak mindent maguk intézni és kontrollálni, szétfeszítették a belső konfliktusok.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta
Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.
március 26., 09:42
- Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára
Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.
március 26., 10:21
- Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába
Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.
március 25., 15:44
- Mindeközben
Ez az a videó, amit inkább nem akartunk látni: így bánnak a csomagjainkkal a reptereken
21 perce
- Címlapon
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?
Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.
4 órája
- Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot
Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.
március 25., 14:00
- Gazdaság
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek
A Luxornak ketten is örülhetnek.
tegnap, 20:43
- Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót
Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.
március 25., 17:36
- Mindeközben
Egymásba szeretett a Megasztár énekesnője és a Hogyan tudnék élni nélküled? színésze
tegnap, 19:22
- Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén
Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.
március 26., 09:23
- Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma
A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.
március 26., 10:55
- Gazdaság
Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban
Megjelentek a részletek a jogszabályról.
március 24., 06:44
- Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
tegnap, 17:11
- Mindeközben
Előkerült egy férfi, aki jobban hasonlít a Harry Potter sztárjára, Rupert Grintre, mint maga Rupert Grint
tegnap, 17:48
- Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése
Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.
tegnap, 19:58
- Címlapon
Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában
Nagyon rájár a rúd Elon Muskra, még kanadai állampolgárságát is elveszítheti.
tegnap, 18:32
- Mindeközben
Emilión nevet a TikTok népe, aki hagyta, hogy a lánya megszépítse, minden az énekes arcára van írva
tegnap, 14:37
- Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében
Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.
március 25., 13:32
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint
Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.
március 26., 11:49
- Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát
A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.
március 26., 21:51
- Mindeközben
Kiara Lord után egy másik versenyző is a Farm VIP feladását fontolgatja: „Lehet, hogy én is hazamegyek”
tegnap, 13:01
- Címlapon
Karácsony Gergely kidőlt a Fővárosi Közgyűlés ülése után
Ferenc pápa, Yes Minister, South Park és Bud Spencer – ilyen volt a márciusi Közgyűlés.
7 perce
- Mindeközben
Matt Damon nagy szakállal, Zendaya fehér ruhában látható az Odüsszeia forgatási fotóin
tegnap, 09:43
- Címlapon
Elon Musk miatt bedarálják az USA intézetét, aminek fontos szerepe lehetett volna a békében is
4 órája
- Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk
Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.
március 25., 10:35
- Gazdaság
Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank
Több hiányosság is előjött.
március 24., 11:44
- Gazdaság
Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi
Nagy Márton üzent a döntés után.
március 25., 07:21
- Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz
Maradt a múlt héten tapasztalt szint.
március 24., 07:21
- Címlapon
Valóban akkora hős volt Hunyadi János, mint ahogy azt gondoljuk?
Életkora merő találgatás, karrierjét csupa rejtély övezi.
47 perce
- Gazdaság
Beavatkozott a kormány, itt a fordulat az élelmiszereknél
Az árrésstop hatására egyes termékek ára 60 százalékkal is csökkent.
március 24., 10:41
- Gazdaság
Kiderült, mikor juthatnak hozzá a pénzükhöz a nyugdíjasok áprilisban
Bankszámlára történő folyósítás esetén korábban kapják meg a járandóságukat.
március 24., 11:14
- Gazdaság
Ítéletet mondanak Magyarországról, a háttérben most már Varga Mihály mozgatja a szálakat
Történelmi pillanat következik.
március 25., 06:09
- Gazdaság
Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét
Nem véletlen, hogy a kérdéseket nem valódi referendum keretében tették fel.
március 24., 15:35
- Mindeközben
Besurranó tolvaj lett egy kutyából, mire rájött a sintér, mit akar, bolondot csinált mindenkiből
tegnap, 08:02