Tíz-húsz milliárdos lyukat üt az unió büdzséjén a brexit
Nagyjából tízmilliárd eurós lyukat üthet az Európai Unió büdzséjén az egyik legnagyobb nettó befizető tagországnak számító Egyesült Királyság kilépése, amivel párhuzamosan ráadásul új feladatokat is finanszírozni kellene - közölte Günther Oettinger költségvetésért felelős uniós biztos szerdán az EU pénzügyeinek jövőjéről szóló vitaanyag bemutatásakor az MTI beszámolója szerint.
Sajtóértekezletén a német politikus elmondta, hogy a britek távozásával évente körülbelül
ezért a hatékonyság növelésére, a pénz valamekkora részének pótlására, takarékoskodásra, átcsoportosításra, illetve más bevételi forrásokra lehet szükség. Oettinger emellett rámutatott, hogy eközben a védelem, a biztonság területén jelentkező új feladatokat is finanszírozni kell,
"Ha Európa meg akar küzdeni az új kihívásokkal, akkor valahonnan pénzre van szükség. Költhetünk kevesebbet, vagy találhatunk új forrásokat" - fogalmazott, hozzátéve, hogy "nehéz döntéseket kell majd hozni".
A brexit mindazonáltal lehetővé teszi a britek által korábban kiharcolt, "torzító hatású" költségvetési visszatérítések megszüntetését - mondta Oettinger, aki szerint olyan módon kellene átcsatornázni a forrásokat, ami az integráció és a tagállamok közötti együttműködés kiterjesztését mozdítja elő.
Az Európai Bizottság szerdán ismertetett anyaga öt lehetséges forgatókönyvet vázol fel az unió pénzügyeinek jövőjéről:
- az EU a megszokott kerékvágásban halad tovább;
- kevesebbet fog tenni;
- több sebességgel fog előremozdulni;
- kevesebbet tesz, viszont hatékonyabban;
- vagy sokkal többet tesz.
Az EU költségvetése idén 157,9 milliárd euró kötelezettségvállalást irányoz elő.