Itt vannak a lakáspiac legjei: villa 5,5 milliárdért, viskó 300 ezerért

2019.12.30. 10:09 Módosítva: 2019.12.30. 10:46

Változó ingatlanpiac

Jelentősen változott az idén a magyarországi ingatlanpiac, amelyet továbbra is alapvetően befolyásol a fővárosi lakáspiac, s bár a Duna House szerint a népszerűségi lista nem változott sokat, a fővárosi kereslet volumene azonban jelentősen, közel 20 százalékkal csökkent az idén, írja az MTI.

A csökkenés ellenére az árakban még nem volt jelentős változás és összességében még mindig aktív a budapesti ingatlanpiac.

A Duna House közleménye szerint a társaság szakemberei több érdekességgel találkoztak 2019-ben: míg 2018-ban még 6 millió forintért is lehetett lakást találni, az idén a fővárosban már minimum 7-7,5 millió forintot kellett fizetni a legolcsóbb ingatlanokért, igaz, ennyiért már több kerületben, például a 7. és 8. kerületben is lehetett lakást venni.

A legtöbb esetben felújításra szoruló kis lakásokat, vagy régebbi házat lehetett ezért az árért kapni, amire nagy valószínűséggel bőven kellett még költenie az új tulajdonosnak.

A skála másik oldalán is van miből válogatni, jó néhány 300 millió forint körüli adás-vétel zajlott 2019-ben, a legdrágább ház a budai oldalon több mint 600 millió forintért cserélt tulajdonost.

A teljes piacot nézve kiderül, hogy a fővárosban az átlagos négyzetméterár 576 ezer forint volt, amihez 41 millió forintos lakásár kapcsolódott - közölték és hozzátették, hogy Budapesten a legtöbben még mindig Angyalföldön keresik új otthonunkat, az ingatlankeresők közel 18 százaléka ebben a kerületben szeretne ingatlant vásárolni, amelyet kis lemaradással Zugló követ. A dobogó harmadik fokán a legnépszerűbb budai lokációk a 2. és a 11. kerület szerepel.

Az idén az adás-vételek 1 százalékát tették ki a 25 négyzetméter alatti minigarzonok, amelyek közül egy 12. kerületi nyerte el idén a legkisebb budapesti lakás címet a mindössze 10 négyzetméterével. A rendkívül jó elhelyezkedésének köszönhetően azonban ezért a lakásért is több mint 12 millió forintot fizetett az új tulajdonosa.

Legek

A családi házak közül a legnagyobbat a 16. kerületben vették meg, a 9 szobás villaépület több mint 600 négyzetméter, 3 konyhával és 4 fürdőszobával rendelkezik, és közel 300 millió forintért cserélt tulajdonost.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elemzésében úgy számolta, hogy a kereslet a 2018-as szinthez képest 9 százalékkal, a 2017-eshez viszonyítva 7 százalékkal volt alacsonyabb.

Az ingatlan.com összegyűjtött néhány rekordert az idei évből:

  • Budapesten a VII. kerületben lévő Dohány utcai garzonlakás a csúcstartó: a 33 négyzetméteres lakást áprilisban 22 óra alatt adta el a tulajdonos.
  • A megyeszékhelyek közül Nyíregyháza lett az első köszönhetően az egyik ottani - 61 négyzetméteres - panellakásnak. Ezt január 14-én dobta piacra az eladó, egy nappal később este 10-kor pedig le is vette a hirdetést, mert túladott rajta 17,9 millió forintért.
  • A többi város versenyét Gyömrő nyerte. Egy 54 négyzetméteres téglaépítésű földszinti lakásra 20 órán belül akadt jelentkező júliusban, aki 28 millió forintot adott érte.
  • A községek közül Sükösd a 2019-es év bajnoka: egy 90 négyzetméteres családi házat alig több mint egy nap alatt sikerült eladni. A gyorsaságban szerepe volt az alacsony árnak, ezért a lakóingatlanért ugyanis 1 millió forintot kellett fizetni. 
  • A legmagasabb ár a budapesti Andrássy úton található kétezer négyzetméteres és huszonhét szobás palotához tartozik, amiért 5,5 milliárd forintot szeretne kapni a tulajdonosa.
  • A második helyen áll egy komplett épület: a Rákóczi úti ingatlan alapterülete 12 ezer négyzetméteres és 173 lakás alakítható ki benne - ezért a vevőnek 4,64 milliárd forintot kell letennie az asztalra. Utánuk egy terézvárosi nyolc szintes épület következik 3,48 milliárd forintért. 
  • A december végén legolcsóbban elérhető három ingatlan Békés megyében található. Köztük is a legkevesebbet egy kétegyházi már részben szétbontott házért kell adni: telekáron keresi a gazdáját 300 ezer forintért.
  • Ugyanennyit szeretne kapni a tulajdonos egy 40 négyzetméteres - közművek nélküli - kevermesi házért.