Kevés bank kap bankadókedvezményt
Valutaváltó
A vállalati, és nem kizárólag a kkv-hitelállomány 2009 és 2014 közötti növekedése alapján vehetik igénybe a bankok a Varga Mihály által kedden bejelentett, összesen 10 milliárd forintos bankadókedvezményt 2016-ban - derül ki a Költségvetési bizottságnak a parlament honlapján megjelent módosító javaslatából, írja a Portfolio.
A bankok többsége nem tudja igénybe venni
A banki adatok hiányosságai miatt nehéz megmondani, mely bankok lehetnek ennek a legnagyobb nyertesei, de most úgy tűnik, az OTP mégsem lesz közöttük, ugyanis vállalati hitelállománya csökkent 2009 és 2014 között.
Ami a többi magyar bankot illeti, bizonyára többen is igénybe vehetik majd a bankadó-kedvezményt, különösen azok, amelyek az elmúlt években növelték vállalati üzletágukat. Hogy pontosan melyek ezek, az sajnos nem derül ki teljeskörűen és pontosan (a módosító tételeket is figyelembe véve) a bankok jelentéseiből.
A teljes bankszektor vállalati hitelállománya viszont csökkent 2009 és 2014 között, így valószínűleg a bankok többsége nem fogja tudni igénybe venni a kedvezményt.
Ha többet hitelezett, kedvezményt kap
A módosító javaslat alapján az adóévet 2 évvel megelőző (2016-ban tehát a 2014-es) és a 2009-es vállalati hitelállományának különbségét veszik majd figyelembe a 2016-tól érvényes adókedvezmény során. Vagyis: amelyik bank növelte vállalati hitelállományát 2009 és 2014 között, az igénybe veheti az adókedvezményt.
Ez az adókedvezmény kiegészíti az adókulcs 0,53 százalékról 0,31 százalékra (majd 0,21 százalékra) csökkenéséből fakadó adócsökkentést, így például az idei 144 milliárd forint helyett jövőre nem az eddig tervezett 89 milliárd forintot, hanem 79 milliárd forint lehet a banki különadó. A bankadó-kedvezmény teljes összege ugyanis nem lesz nagyobb 10 milliárd forintnál, és az egyes bankok legfeljebb a saját bankadójuk 30 százalékát vonhatják le kedvezményként.