Engedik a német államvasutak privatizációját

2007.07.24. 14:29

A német kormány szabad utat adott a német államvasutak (Deutsche Bahn) régóta halogatott, részleges privatizációjának, közölték kedden kormányközeli források. Az állam a társaságban lévő részesedéséből először 25 százalékot tervez eladni elsődleges részvénykibocsátás révén, hosszabb távon 49 százalékot, a tervet azonban a parlament mindkét házának még jóvá kell hagynia.

A 25 százalékos részesedés értékét nagyjából hárommilliárd euróra teszi a kormány, a tőzsdei bevezetés 2008 végén várható. Ha törvényhozás mindkét háza jóváhagyja a javaslatot, akkor ez lesz a legnagyobb tőzsdei kibocsátás azóta, hogy 2000. novemberben bevezették a tőzsdére a német posta papírjait. Az a részvénykibocsátás 5,8 milliárd euró bevétel hozott a német államkasszának.

Európa legnagyobb vasúttársaságának privatizációja régóta szóbeszéd tárgya, a konkrét elképzelések a 90-es évek eleje óta kezdtek kibontakozni. A privatizációt elsősorban az késleltette, hogy attól tartottak: a magánosítás miatt romlik majd a szolgáltatás színvonala, a biztonság - amint az Nagy-Britanniában és másutt tapasztalható volt -, és tartottak az áremelkedéstől is. Mára a Deutsche Bahn az utolsó nagyértékű állami tulajdon Németországban.

Az évi 30 milliárd eurós bevétellel rendelkező társaságnál, a tőzsdei bevezetésre készülvén, 90 milliárd eurót költöttek az elmúlt hét évben infrastrukturális beruházásokra - ennek nagyjából a fele állami pénz volt -, és ettől 19 milliárd euróra duzzadt a vállalat adóssága. A privatizációból származó bevételt a vállalatnál elsősorban olyan fejlesztésekre akarják fordítani, amelyek révén a DB nagyobb részt vállalhat a német export lebonyolításában, illetve javíthatja a vasúti személyszállítás körülményeit.