Eladhatóvá vált a Richter

2009.06.09. 06:44
A korábbi szándékkal ellentétben nem vonták tartós állami tulajdonba a Richter 25 százalék plusz egy szavazatot képviselő részvénycsomagját és a Mol B sorozatú részvényét, viszont a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. megszabadult értékesítési kötelezettségétől a hétfőn elfogadott törvénymódosítással. A szeptemberi kötvénylejárat után így elvileg eladható a Richter.

Mégsem kerül a tartós állami tulajdoni körbe a Richter 25 százalék plusz egy szavazatot képviselő részvénycsomagja, derült ki az országgyűlés által tegnap elfogadott törvénymódosításból. Az állami vagyonról szóló 2007-es törvény változtatása egyúttal megszabadítja a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt kisebbségi részesedéseinek értékesítési kötelezettségétől, így nem kell azokat mindenképpen értékesítenie. Ugyanakkor, bár korábban a módosító javaslatban szerepelt, hogy a tartós állami tulajdonban maradó részesedések körébe vegyék fel a Mol egy darab B sorozatú részvényét és a Richter 25 százalék plusz egy szavazatot képviselő részvénycsomagját, ez mára már kikerült a módosításból.

A Napi kérdésére Podolák György szocialista országgyűlési képviselő, a törvényjavaslat egyik beterjesztője elmondta, hogy a törvénymódosítással csupán az eladási kötelezettségtől kívánták az állami vagyonkezelőt mentesíteni, a javaslat célja csupán ez volt és ezt a célt így is el tudták érni. A Mol és a Richter tartós állami tulajdoni körbe való besorolása nem szükséges ahhoz, hogy a részvényeket az állam megtarthassa, a lényeg azok eladási kényszerének megszüntetése volt, eladási szándék ugyanakkor egyik tőzsdei társaság részvényei esetében sincs.

Mindez azt jelenti, hogy ha halvány lehetőségként is, de újra feléledhetnek a Richter eladásával és esetleges felvásárlásával kapcsolatos spekulációk, hiszen ezeket eddig sem zavarta, hogy a nyilatkozatok szintjén nem mutatkozik eladási szándék. Az állami tulajdonban tartást támogatók - a korábbi nyilatkozatból ítélve a Richter menedzsmentje egyértelműen ezek közé tartozik, hiszen szerintük a hazai fejlesztéseket, az itthoni foglalkoztatás megtartását a 25 százalék plusz egy szavazatnyi állami tulajdonrész szolgálja a leginkább - számára így most megint felemás helyzet teremtődött, a részvények eladása, bár nem kötelezettség, de maradt mint lehetőség.

A Mol egy részvénye esetében kevéssé valószínű, hogy az eladás, legalábbis rövid távon, reális legyen, a Richternél viszont a helyzetet bonyolítja, hogy szeptemberben jár le a mintegy 200 milliárd forint (707 millió euró) kifizetési kötelezettséget jelentő Richter átváltható kötvény. A piac egy időben ezen időponthoz kapcsolta a Richter állami tulajdonból való végleges kikerülését, a kötvények átváltása a jelenlegi árak mellett azonban nem éri meg, hiszen ahhoz a tőzsdei árnál mintegy 40 százalékkal magasabb árfolyam kellene. A magyar államnak pedig az IMF-hitelből van pénze és a hitel felvételekor előre jelzett állami kötelezettségek listájából ítélve szándéka is a kötvények visszafizetésére.

A mostani módosítással tehát bizonytalanabb helyzet alakult ki, a Richter-részvények a kötvények lejáratakor ugyan valószínűleg maradnak az államnál, de szeptembertől már bármikor eladhatóvá válnak.