Összeomlott a magyar járműexport
További Magyar cikkek
Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2009 áprilisában 27,1 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 25,3 százalékkal visszaesett. A termelés volumene az év első négy hónapjában 23,5 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index áprilisban 5,1 százalékkal csökkent - közölte a KSH.
2009 első négy hónapjában az exportkereslet drasztikus visszaesése következtében az ipari export 27,3 százalékkal, áprilisban 30,8 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához mérten. A áprilisi exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év negyedik hónapjában a feldolgozóipari export közel egynegyedét adó járműgyártás kivitele gyakorlatilag a felére esett vissza. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari export több mint háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 15 százalékkal alacsonyabb volt az előző év áprilisinál.
A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első négy hónapjában 15,2 százalékkal, áprilisban 17 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések és a lakossági kereslet visszaesésével függ össze. Az ipar január-áprilisi belföldi értékesítése 10,2 százalékkal, az áprilisi 20,8 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest.
2009 áprilisában a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva jelentősen, 28,2 százalékkal, a csekély súlyú bányászaté 1,2 százalékkal mérséklődött. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 19,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában - egyrészt a gazdasági válsággal összefüggő lecsökkent energiaigény miatt, másrészt a tavalyinál sokkal enyhébb időjárás hatására.
Áprilisban a feldolgozóipari alágak többségében csökkenés figyelhető meg. Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 50,1 százalékkal a hatszázaléknyi súlyt adó fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása mérséklődött, ami egyrészt a világpiaci alapanyagárak nagymértékű esésének, másrészt a bázishatás következménye. A feldolgozóipari termelés több mint egyhatodát képviselő járműgyártás kibocsátása is jelentősen, 47,6 százalékkal visszaesett az iparági kereslet igen erőteljes csökkenése nyomán.
A feldolgozóipari termelés több mint egyötödét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 15 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az alágon belül a legnagyobb visszaesést a híradás-technikai berendezés gyártása szakágazatban regisztrálta a KSH. A feldolgozóipari termelés egynyolcadát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kisebb mértékben, 6 százalékkal mérséklődött. A legkisebb mértékű volumencsökkenés a gyógyszergyártásban figyelhető meg (3,6 százalék), az exportértékesítés kedvezőbb alakulásának köszönhetően.
A termelés további erőteljes szűkülését vetíti előre, hogy áprilisban a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 27,7 százalékkal esett vissza 2008 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 25,9 százalékkal, az új belföldi rendelések nagyobb mértékben, 37,2 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 14,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2009 első négy hónapjában (9,3 százalékos létszámcsökkenés mellett) 16 százalékkal alacsonyabb volt az előző év azonos időszakinál.
Az elmúlt év azonos időszakához képest 2009 első négy hónapjában az ipari termelés Magyarország minden régiójában visszaesett. Hasonlóan az előző hónapokhoz, a legnagyobb mértékű volumencsökkenést Közép-Dunántúlon (32,9 százalék) regisztrált a hivatal.