Idei csúcsára erősödött a forint
Bár a nemzetközi befektetői hangulat nem kimondottan pozitív, a forint ma reggel mégis újabb csúcsra ugrott – írja a Portfolio.hu. Az euró ára 262,5 forint körüli szintre csúszott, ami egyértelműen az idei csúcsnak számít. A cseh koronánál is látszott ma reggel egy kisebb ugrás, igaz az egy mérsékelt keddi gyengülési hullámot követett.
Az euró a reggeli forintcsúcs után enyhén erősödni kezdett, ám ára jelenleg is 264 forint alatt van, az utolsó kötés 263,57 forinton született. Hasonlóan mozog a forint a többi devizával szemben is: a svájci frank jelenleg 174,51 forinton van, de nemrégiben még 173,6 forint alatt járt az árfolyama. A dollárral a legutolsó kötés 176,19 forinton született, de korábban 175,6 forint körüli szintre is zuhant az ára.
A nemzetközi befektetői hangulat vegyes jeleket mutat: a tegnapi fél százalékos amerikai tőzsdezárást követően ma hajnalban vegyesen alakult az ázsiai börzék teljesítménye és bár Európa minimálisan pluszban készül nyitni, az amerikai határidős indexek "mínusz nullában" mozognak.
Bár fundamentálisan továbbra sincs alátámasztva, mégis erősödik a forint - írja reggeli devizapiaci kommentárjában Márvány Zsolt, a Commerzbank treasury sales vezetője. "Stop-loss ügyletek? Spekulatív próbálkozás? A globális felmelegedés miatti devizapiaci anomália? Egyelőre nincs magyarázat" – írja Márvány, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy a kilengés meglepően nagy kötésszám mellett történt ma reggel, és nem pedig a szokásos illikvid piacban történő játszadozás volt. Az elemző szerint kritikus határon táncol az árfolyam, a nemzetközi jó hangulat nagy úr, és tovább tolhatja az árfolyamot.
Az MTI azt emeli ki, hogy a nemzetközi befektetői hangulat egyértelműen pozitívvá vált, példaként említve, hogy az európai tőzsdék is emelkedéssel nyitottak szerdán, megközelítve idei éves rekordjaikat. A negyedéves vállalati eredménybeszámolók is erősítik a bizakodást. A nap folyamán további kedvező adatokat várnak például a Morgan Stanley és a Boeing cégektől.
Az erősödő optimizmus javítja a piac kockázatvállalási hajlandóságát, ami növeli a befektetők érdeklődését a magasabb hozamú deviza eszközök iránt, a nyersanyagtermelő országok devizái, a feltörekvő térségek, valamint az eurózónába törekvő devizák, így a forint és a zloty iránt is. A folyamat leginkább az euró/dollár árfolyam változásán tükröződik vissza, mivel a kockázatosabb eszközökbe irányított tőkét dollár befektetésekből szabadítják fel a legnagyobb tételekben – írja az MTI.