Lasszóval fogják a vevőket az ipari ingatlanoknál
A Dunántúlon tovább csökken az ipari ingatlanok ára, amit szakemberek a beruházók eltűnése és a telekadó mellett azzal magyaráznak, hogy a tulajdonosok - például az egyre nagyobb finanszírozási gondokkal küzdő önkormányzatok - az eladás reményében csökkentették azokat. Növelik a kínálatot a felszámolt cégek ingatlanai is - számol be a Napi Gazdaság.
Több dél-dunántúli ipari parkban az elmúlt másfél-két év során a jelentős árengedmények ellenére sem történt értékesítés, s nem kapkodnak az M7-es illetve az M6-os autópálya közeli ingatlanok után sem. Az Audi miatt is különleges helyzetű győri ipari parkban is csak egy jól sikerült év végi hajrával teljesítették a területértékesítési mutatót. Nyolc cégnek összesen 60 ezer négyzetméter területet adtak el.
A Nyugat-Dunántúl egészét nézve viszont sokkal rosszabb a helyzet. Halmos Ferenc, az elsősorban ipari ingatlanok értékesítésével foglalkozó Rába Kft. munkatársa elmondta, a jelenlegi kínálat a tavalyinak csaknem duplája, így nem csoda a 10-15 százalékos áresés. A közmű nélküli, nehezen megközelíthető telkeken még a engedmény sem mindig segít. Több helyhatóság beszáll a terület közművesítésébe, sőt az építkezéshez szükséges engedélyek beszerzésében is segít.
Valamivel jobb a helyzet a nagyvárosok környékén, de itt is bátran alkudozhat a vevő. Veszprém és Fejér megyében tavaly még a dunántúli átlagnál is nagyobb mértékben estek az árak, ugyanis itt zúdult a piacra a legtöbb felszámolásra jutott cég ingatlana. Pécs közelében van olyan többhektáros terület, amelynek az elmúlt három hónapban négyszer csökkentették az árát. A dél-dunántúli ipari parkok jelentős részében is lasszóval fogják a vevőket, még részletfizetési kedvezményeket is kínálnak. Az induló Széchenyi tervtől némi fellendülést vár a piac, ám ez egyelőre csak remény.