Pár év alatt több tízmilliárd forint takarítható meg az egészségbiztosító gyógyszerkasszájában a Széll Kálmán-tervben körvonalazott új gyógyszer-támogatási rendszerrel, derült ki Cserháti Péter egészségügyért felelős helyettes államtitkár a Világgazdaságban idézett szavaiból.
Az egészségügyi államtitkárság bonus-malus rendszert vezetne be a betegek gyógyszerfogyasztásánál és a gyógyszergyártókkal kétéves támogatási szerződést kötne az OEP.
A kormány által bonus-malus rendszer bevezetését tervezi a gyógyszerfogyasztásban, mivel a betegek gyakran nem az orvosi ellátás szerint veszik be gyógyszereiket. Ennek értelmében "csak akkor kapná meg az adott készítményre érvényes gyógyszertámogatást a páciens, ha az orvos utasítását követi." Ellenkező esetben például a 70 százalékkal támogatott orvosság árához csak 50 százalékot adna a biztosító, mondta Cserháti a napilap beszámolója szerint.
Az államtitkár azt is elárulta a gyógyszerkasszát érintő változások közül, hogy gyógyszercégekkel csak kétéves támogatási szerződést kötne az OEP és a készítmény később csak akkor maradhat a támogatott szerek listáján, ha hozná a gyógyuláshoz ígért eredményeket.
A gyógyszerkasszában tervezett megtakarítást szolgálná az is, hogy büntetés helyett anyagi ösztönzéssel bírná rá a háziorvosokat a költséghatékony gyógyszerrendelésre. Mint ismeretes, a kormány hivatalba lépésekor eltörölte a korbácsrendeletet. E helyett lép hatályba az a rendszer, amelyben hárommilliárd forinthoz jutnának a 6800 háziorvosi praxisban gyógyítók akkor, ha részt vesznek az úgynevezett indikátorprogramban, írja a Világgazdaság, amely megjegyzi: a kormány a generikusprogramot helyezi előtérbe.