Túlkínálat a temetkezési piacon

2011.03.31. 17:24
Öt év alatt negyedével nőtt a temetkezési vállalatok száma, miközben az elhunytaké évek óta csökken. Sokan gondolják, hogy ezen a területen kis befektetéssel sokat kereshetnek. Vannak, akik a szakmai minimum követelményeket sem teljesítik, de az árak magasan tartásához hozzájáruló jogszabályok terén is volna még tennivaló – mondja az Országos Temetkezési Egyesület és Ipartestület (OTEI) alelnöke.

Öt év alatt 25 százalékkal nőtt a temetkezéssel, temetkezést kiegészítő szolgáltatással foglalkozó vállalkozások száma Magyarországon: 2006 januárjában 327, idén az első hónapban pedig 409 ilyen főtevékenységgel bejegyzett céget regisztráltak az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint - írja a gazdasag.hu.

„Sokan gondolják úgy, hogy ezen a területen kis befektetéssel sok pénzt lehet keresni. Néhányan még a szakmai minimum követelményekkel sincsenek tisztában: annak ellenére, hogy a vállalkozás indítása OKJ-s képzéshez és vizsgához kötött, több társaság működik a szükséges engedélyek nélkül" – mondja Puskás Béla, az Országos Temetkezési Egyesület és Ipartestület (OTEI) alelnöke, a Somogy megyei Temetkezési Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzáteszi: az ellenőrzés, a kegyelet és jogsértés szankcionálása egyelőre nem megfelelő, ezért a szakmai szervezetek kezdeményezték a jogszabályok módosítását. Általános tapasztalat az is, hogy a temetkezési cégek a felszámolás után újra szerveződnek – a tulajdonosi kör pedig szinte minden esetben ugyanaz.

A gazdasági válság ezt a szakmát is súlyosan érintette: az emberek egyre kevesebb pénzt tudnak arra szánni, hogy megadják elhunyt hozzátartozóiknak a végtisztességet. A pozitív változások ellenére továbbra is gondot jelent, hogy bizonyos jogszabályokat a temetkezési szolgáltatók és a hatóságok esetenként eltérően értelmeznek, emellett az előírások a szakmai szervezetek szerint indokolatlan mértékben járulnak hozzá a temetkezési költségek növekedéséhez.

„Magyarországon a társadalombiztosítás nem támogatja a temettetőt. A statisztikai adatok alapján az elhunytak 20-27 százaléka már fizetett nyugdíjjárulékot, de nyugdíjat nem vett igénybe. Több éve szeretnénk elérni, hogy más uniós országokhoz hasonlóan a temettető a szolgáltatókon keresztül minden elhunyt után 100 000 forint egyszeri temetési támogatást kapjon. Nagy gondot jelent az is, hogy a halottszállító jármű személyautónak minősül, mert ez 25 százalékkal növeli a költségeket. Érthetetlen és indokolatlan ez a szabályozás, hiszen például a mentőautó teherautónak minősül. Ha vámtarifa szám megváltozna, vissza lehetne igényelni az áfát, és nem kellene regisztrációs adót fizetnünk" – sorolja Puskás Béla, aki szerint sokat javítana a temetkezési szakma helyzetén a kötelező kamarai tagság is.

Magyarországon jelenleg mintegy 5650 temető van, ezek közül 4450 működik, amelyekben évente 130-140 ezer elhunytat helyeznek el. Az elhunytak száma évek óta csökken, és hiába vetítenek elő növekedést a demográfiai adatok, a kegyeleti szokások változásai miatt nem várható a temetkezések számának növekedése. „Az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt a hazavitt urnák száma. Az eddigi tapasztalatok szerint ennek elsősorban szociális okai vannak, sokan egyszerűen nem tudják kifizetni egy temetés költségeit" – magyarázza Puskás Béla.

Tavaly 8,1 százalékkal – 2888-ről 3124-re – emelkedett a temetkezéssel, temetkezést kiegészítő szolgáltatással foglalkozó vállalkozások foglalkoztatottjainak száma. Mint Puskás Béla mondja, a létszám-növekedés elsősorban az új vállalkozások indításával magyarázható. Tapasztalataik szerint a temetkezés területén évek óta tevékenykedő cégeknél inkább a létszám-csökkenés jellemző.