A magyarok felének nincs megtakarítása

2011.06.22. 14:13

Fontosnak tartják az öngondoskodást a magyarok, mivel nem bíznak a majdani állami nyugdíjuk vásárlóerejében, de legtöbbjük nem képes félretenni nyugdíjas éveire. Ha mégis megtakarításra kerül sor, akkor a lekötött forintbetét, a forintalapú életbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár a legnépszerűbb a lakosság körében.

Az Allianz Hungária megbízásából a GfK piackutató cég áprilisban ezer 15 évesnél idősebb férfit és nőt kérdezett meg az öngondoskodásról, megtakarítási szokásaikról.

Az elemzésből kiderül, hogy minél idősebbek a válaszadók, annál nagyobb arányban tettek már valamit öngondoskodásuk érdekében. A 15-29 évesek 69 százaléka, az 50 év felettiek 87 százaléka tett már lépéseket időskori anyagi biztonsága érdekében.

Bár a válaszadók többsége egyet értett abban, hogy a jelenlegi helyzet nem kedvező megtakarítások képzésére, válaszaik alapján az emberek 46 százaléka tud havonta félretenni valamennyi pénzt, átlagosan a háztartás havi nettó jövedelmének 12 százalékát. Az emberek harmada úgy gondolja, hogy kevesebbet tud majd megtakarítani a későbbiekben.

A cég Bizalom Felmérése 2008-ban már megmutatta, hogy Európában a magyarok aggódnak leginkább országuk általános helyzete miatt, a mostani kutatás szerint pedig a magyarok ma még borúlátóbbak, mint 3 évvel ezelőtt. A jövőre vonatkozó aggodalmakat jól mutatja, hogy a válaszadók közel 80 százaléka valószínűbbnek tartja, hogy a nyári viharok során villám csap a házába, mint azt, hogy nyugdíjjárulékából összegyűlt alap, egyéb kiegészítés vagy megtakarítás nélkül garantálja majd nyugdíjas éveinek biztonságát.

Az emberek jövőjükkel kapcsolatos aggodalmát és bizonytalanságát fejezi ki az is, hogy átlagosan havi 43 ezer forintra becsülték azt az összeget, amely elegendő lehet az öngondoskodáshoz. Az összeget magasabbra becsülik azok, akik nem tettek még semmit ennek érdekében - közölte az Allianz Hungária.