Matolcsy a devizahiteles cégeken is segítene
Mivel Amerikában úgy tűnt, mindenki nyer a nyakló nélküli jelzáloghitelezéssel, senki sem akarta észrevenni a buborékot - írja Matolcsy, hozzátéve: a legtöbbet a bankok és a tőzsdei cégek nyerték, akik "kockázat nélkül", "egyre több bónuszt felvéve" hiteleztek. A Lehman Brothers összeomlott, de a többieket kimentették.
Magyarországon is a bankrendszer nyerte a legtöbbet a devizahitelezésen - von párhuzamot a miniszter. Az volt a kérdés 2008 után, ki fizesse a "korábbi hibás és mesterséges eladósítás árát". Amerika az államra, az EU déli államai a németekre terhelik ezt, a magyar kormány pedig "nem az adófizetőkre, hanem a bankokra".
A bankadó és a végtörlesztés a devizahitelezésen elért korábbi profitok időben megkésett újraelosztása Matolcsy szerint. "Nem is lehet még vége ennek az újraelosztásnak, hiszen az önkormányzatoknál és a vállalkozásoknál még halomban állnak a hibásan felhalmozott devizaalapú adósságok".
A bankok közös teherviselésbe történő bevonása Matolcsy szerint azért helyes, mert nem teljesítik alapfeladatukat. Szerinte a magyar versenyképességet, növekedést és új munkahelyek létrehozására kellene fordítaniuk betéteiket, de nem ezt teszik. "A magyar bankrendszer - tisztelet a kivételnek - jelenleg még abból szerez profitot, amiből ne kellene, és nem hitelez ott, ahol arra szükség lenne".
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!