300 milliós menyasszonytánc és a kalandos életű adórevizorok

2007.04.26. 14:00
Április 20-ig 2709 vagyongyarapodási vizsgálatot zártak le az adóhivatal ellenőrei – jelentette be Varga Lászlóné, az APEH elnökhelyettese. A lezárt ügyek nagy része idén indult, azok kétharmadában, 1821 esetben találtak eltitkolt vagyont, ami 10,4 milliárd forintos adóhiányt jelent. Az adóhivatal szerint nem a pénz a fontos, azt viszont fájlalják, hogy a megkeresett adózók húzzák az időt és hülyének nézik őket.

Beruházáshoz adott kölcsön 70 millió forintot egy magánszemély, bár ne tette volna. A nagylelkű juttatással ugyanis sikerült felhívnia magára az adóhivatal figyelmét. Az APEH revizorai vagyongyarapodási vizsgálatot indítottak ellene. Megállapították, hogy több százmillió forintnyi megtakarítása van különböző bankszámlákon. Ezt külföldi, szórakoztatóiparból származó munkavégzéssel és 300 milliós menyasszonytánccal indokolta.

Egy 1989 óta hazánkban élő külföldi állampolgár azzal védekezett, hogy azóta nincs jövedelme, őt a felesége tartja el. Emellett egy 2001-es külföldi ingatlaneladásból származó jövedelmet vallott be. Az ellenőrök a vagyongyarapodási vizsgálatok során azonban az abból származó 48 ezer dollárt többszörösen meghaladó vagyont találtak nála, így 70 millió forintnyi adóhiányt állapítottak meg.

Jól, de romló hatékonysággal kaszálnak

Szorgosan vallunk az szja-ról
Április 22-ig csaknem 1,6 millió szja-bevallás érkezett az APEH-hoz, csaknem félmillióval több, mint tavaly ugyaneddig az időpontig – közölte Polgár Péter, az APEH elnökhelyettese. Ugyanebben az időszakban az adamot választók száma tízezerről 14 ezerre emelkedett. A papíron kitöltött és benyújtott szja-bevallások (0653-as nyomtatványok) száma 416 ezerről 392 ezerre csökkent. Az internetről letöltött programmal elkészített, de papíron beküldött bevallások száma 755 ezerről 800 ezer fölé, míg az elektronikus úton benyújtott bevallásoké 25 ezerről 388 ezerre nőtt. A bevallások alapján eddig az APEH 730 ezer adózónak 39 milliárd – átlagosan 53 444 – forintot utalt ki.

Ez csak két példa a vagyonvizsgálatot végző revizorok kalandos életéből, amiket Varga Lászlóné, az APEH elnökhelyettese ismertett, amikor az adóhatóság beszámolt az erre az évre tervezett tízezer vagyongyarapodási vizsgálat eddigi eredményeiről. Az adóhivatal április 20-ig 2709 vizsgálatot zárt le, ezek kétharmadában, 1821 esetben találtak adóhiányt, összesen 10,4 milliárd forintnyit. Az ügyek nagy része tavalyi előkészítés alapján idén indult.

Az előző évi adatokkal összevetve látható: az államkasszának jól jönnek a vagyonosok elleni átfogó ellenőrzések, bár a vizsgálatok hatékonysága romlott. A 10,4 milliárd forint – amihez az ötvenszázalékos mulasztási bírságból és a pótlékokból további tízmilliárd forint jöhet még – több, mint a tavalyi 5,9 és a 2005-ös 3,2 milliárd forint összesen volt. Vagyis három év fél hónap alatt többet kaszáltak a revizorok, mint az elmúlt két évben (bár Vargáné szerint nem a pénz a fontos, hanem az, hogy jogkövető magatartásra ösztönözzék az adózókat).

A 67 százalékos találati arány rosszabb a tavalyi 71 százalékosnál – bár jobb a 2005-ös 62 százaléknál –, és az egy vizsgálatra jutó adóhiány is elmarad az előző évek értékétől. Tavalyelőtt ügyenként 8,4 millió, tavaly már 9,6 millió forintot találtak, amihez képest jelentős visszaesésnek számít a mostani 5,7 millió.

Időhúzásért 100 ezer is járhat

Az adóhivatal illetékesei a vizsgálatokkal kapcsolatban nem is a csökkenő eredményességre vagy hatékonyságra panaszkodnak, sokkal inkább arra: az adózók ahogy csak tudják, lassítják az egyébként is időigényes eljárásokat (a vizsgálatot elvileg 90 nap alatt kell befejezni, de ha az adózó miatt csúsznak, az megnyújtja ezt a határidőt). Az adózók és képviselőik mindent megtesznek annak érdekében, hogy ezeket az ellenőrzéseket elhalasszák, főleg külföldi utazásra, betegségre hivatkozással próbálnak időt nyerni – mondta Vargáné.

A vagyongyarapodási bírságok főbb adatai
  2005 2006 2007. április 20-ig
Összes befejezett ellenőrzés (db) 610 866 2709
Megállapítással zárult ellenőrzés (db) 380 618 1821
A megállapítás zárult ellenőrzések aránya (%) 62 71 67
Megállapított adókülönbözet (milliárd forint) 3,2 5,9 10,4
Egy vizsgálatra jutó adókülönbözet (millió forint) 8,4 9,6 5,7
Forrás: APEH

A már elindult eljárásoknál gyakori az is, hogy az ellenőrzés megkezdésekor nem vagy hiányosan adják át a bizonylatokat. A megkeresettek szinte mindegyike arra hivatkozik, hogy kölcsönt kapott, sokan több kölcsönadót is megneveznek, akiket az adóhivatal munkatársai egytől egyig végigjárnak. Az időhúzás – amelyet gyakran adótanácsadóik, könyvelőik vagy ügyvédeik választanak – az APEH szerint sokszor rosszhiszemű, amiért 100 ezer forintig terjedő mulasztási bírságot lehet kiszabni (az első ilyen bírságokat már ki is rótták).

Még ezrek félhetnek

Az adóhivatal elsősorban a nála lévő adatok alapján dönti el, kiknél kezdi a vagyongyarapodási vizsgálatokat. Az APEH ellenőrzési irányelvei szerint elsősorban akkor indulnak vizsgálatok, ha az adóhivatal által ismert jövedelmi adatok és az életvitelre fordított kiadások nincsenek egymással arányban.

Jó eséllyel bekerülhetnek azok, akik tagi kölcsönt nyújtottak – az eddig elindított ügyek 18 százaléka ez alapján kezdődött –, akiknek tartósan veszteséges cégük van, továbbá azok, akik nagy értékű ingóságot vagy ingatlan vásároltak. Az utóbbiakat különösen károsnak nevezte az adóhivatal elnökhelyettese, mondván: az ilyen ingatlanokban megtestesülő, adó nélkül szerzett vagyon kétszeresen kárt okoz, mert nem produktív érték. A szomszédoktól érkezett bejelentések alapján eddig a vizsgálatok 4 százalékát indították el.

Az adóhivatal ellenőrei idén a már lezárult 2709 vizsgálat mellett további 6041 eljárást indítottak el (igaz, a lezártak egy része tavaly kezdődött). Idén összesen tehát már csaknem kilencezer adózó ellen folyt vagy folyik vagyongyarapodási eljárás. Ez azt jelenti, hogy – ha az APEH tartani akarja magát az eredeti tízezres célszámhoz –, ebben az évben még egy-kétezer vagyonosnak kell attól tartani, hogy kopogtatnak nála a revizorok.