Eladhatatlan családi házak, épülő luxusprojektek a Balatonnál

2007.03.23. 11:10
Az elmúlt időszakban sokan temették a Balatont, mások pedig a feltámadásáról beszéltek. Tény, hogy az ingatlanpiac az elmúlt 1-2 évben kisebb mélyrepülést hajtott végre, az aktivitás pedig mostanra igencsak megcsappant. Mindezek ellenére több nagyszabású projekt is kivitelezés vagy tervezés alatt áll, ami bizonyítja, hogy több befektető lát fantáziát a Balaton-part ingatlanpiacában. Mi várható az idei szezonban, hogy alakulnak az árak, mit keresnek a vevők a tóparti nyaralópiacon?

Alapvetően optimista az idei évre nézve Balaton déli partján, Balatonlellén aktív Balatop ingatlaniroda ügyvezetője, Békesi Béla. Bár a piac aktivitása még nem indult be, több érdeklődést tapasztalnak, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A piacot jól ismerő szakember a Portfoliónak elmondta, a telkek iránt nőtt a legszembeszökőbben az érdeklődés, egyre több külföldi - izraeli, angol, ukrán - befektető keres nagyobb építési telket a déli parton, ahol társasházakat építenének.

A nem befektetési céllal érkező, hanem nyaralót kereső ingatlanvásárlók továbbra is jellemzően a 20 millió forint alatti családi házakat keresik, így ezeket viszonylag könnyű értékesíteni is. Ezért a pénzért általában egy 50-60 négyzetméteres családi házat kapunk kisebb kerttel, a házakra azonban vásárlás után jó eséllyel kell még költenünk. Rendkívűl nehéz eladni a 4-5 éve épült társasházi lakásokat, sok hasonló projekt áll kihasználatlanul a déli parton. Békesi Béla tapasztalatai szerint a Balaton déli partján a nyaralók ára lefelé, a telkeké valamelyest felfelé változik.

Telket vennének

Az északi parton is a telkek iránt mutatkozik a legnagyobb kereslet, s azon belül is szinte kizárólag a panorámás telkeket keresik a vevők, tudta meg a Portfolio Benda Ferencnétől, a Szalay és Társa ingatlanközvetítő vezetőjétől. Az eladhatatlan kategóriába tartoznak a régebbi építésű családi házak panoráma nélkül.

A piaci szakértő szerint az északi part ingatlanpiaca a sármelléki reptér bekapcsolódásával sem pörög fel, az oda érkezők ugyanis jellemzően inkább szállodában laknak, és nem vállalják magukra az ingatlan tulajdonlásával járó nehézségeket. Ugyanakkor több brit állampolgár is vásárolt parasztházat az északi parti településeken, ám őket sem a repülőtér közelsége motiválta, hanem nyugdíjas éveiket képzelik el az olcsóbb megélhetési költségekkel kecsegtető magyarországi falvakban.

Kikötők, luxusberuházások

Az SCD-csoport 100 milliárdos fejlesztési terve mellett több nagy volumenű projektbe vágtak bele befektetők a Balaton partján. A CIB Ingatlanlízing Zrt. Balatonlellén épít prémium pozicionálású apartmanparkot vitorláskikötővel, míg az L. A. Shiraz 13 milliárd forintos projektet valósít meg Siófokon. Emellett a Club Aligát megvásároló SBI Hungarynek is nagyszabású tervei vannak újonnan megszerzett ingatlanjával. Egyértelmű, hogy ezek a projektek pozitív hatással lehetnek az egész Balaton-part fejlődésére, és kihathatnak az egész ingatlanpiacra is.

A a CIB Ingatlanlízing Zrt. több mint 5 milliárd forintos beruházással épít apartmanparkot Balatonlellén. A déli parton épülő komplexumban közel 16 000 négyzetméteres területen 153 lakás kap helyet, s emellett jachtklubot és 160 férőhelyes vitorláskikötőt is építenek. Az apartmanok négyzetméterára eléri az igen magasnak számító 800 ezer forintos szintet is, ám az értékesítések ennek ellenére jó ütemben haladnak.

Az Aldi is

A Portfolio úgy tudja, a kemping- és szállodaportfóliójával a Balatont körbeérő SCD-csoport vizsgálja további telkek megvásárlásának lehetőségét is, így további terjeszkedésüket sem lehet kizárni. A Balaton felé kacsingat a német diszkontlánc, az Aldi is. Ők várhatóan Balatonlellén nyitnak majd új üzletet.

Nem feltétlenül pozitív tapasztalatokról árulkodnak a Budapesten nagyon sikeres és projektjeit rendre zökkenőmentesen értékesítő AL Holding balatoni projektjei. A siófoki Villa Azúr (295-330 ezer Ft/nm) és a balatonfüredi Horváth-Villa (380-440 ezer Ft/nm) lakásainak mindössze harmadát sikerült értékesítni, s a cég egyelőre nem is tervezi további Balaton-parti fejlesztések elkezdését.