Megszavazták a költségvetés főösszegeit

2006.12.05. 11:05
Az Országgyűlés azt követően, hogy délelőtt döntött a jövő évi büdzsé módosító indítványairól, elfogadta a költségvetés fő számait is. A több mint négyszáz módosítóból 162 kapta meg a képviselők támogatását, ezek közül csak 22 volt, amit a kormány nem támogatott. A hiány 3,5 milliárd forinttal nőtt, a tb-alapok egyenlege viszont 3,4 milliárddal javult. Limitálták az autópálya-adósságot, többet kap a Vöröskereszt, áprilisra halasztották a tévédíj-befizetést.

Kedden délelőtt másfél órás szavazás során döntöttek a képviselők a 2007-es költségvetés fő számait érintő csaknem 450 módosító javaslatról. A benyújtott indítványok közül 140-et fogadott be a kormány, ezeket egy csomagban, 187 igen, 110 nem szavazattal, 1 tartózkodással fogadták el.

Szétdobtak még 3,5 milliárdot

Az elfogadott módosítók nyomán a benyújtott tervezethez képest megváltoztak a költségvetés fő összegei. A módosított törvénytervezetet a plenáris ülés délután szavazta meg. Varga Mihály, a költségvetési bizottság elnöke - a bizottság döntését tolmácsolva - kiemelte, hogy a hiány 3,5 milliárd forinttal emelkedett az eredeti javaslathoz képest, viszont a tb-alapok egyenlegei 3,4 milliárd forintot javultak.

A 2007-es központi költségvetés bevétele a tervezett 6687,461 milliárd forint helyett 6669,491 milliárd forint lesz. A kiadások 8340,436 milliárd forintról 8325,976 milliárdra csökkentek, míg a hiány 1652,975 milliárdról 1656,486 milliárd forintra nőtt.

A módosítások legnagyobb vesztese a minisztériumok közül a GKM, amelynek a támogatása 3,4 milliárddal csökkent. Az Egészségügyi Minisztérium támogatása 934 millióval lett kevesebb. Az oktatási minisztérium viszont 978 millió forinttal, míg a miniszterelnökség 526 millió forinttal több támogatáshoz jut.

A társadalombiztosítási alrendszer (a nyugdíj és egészség alap együtt) bevételi főösszege 4202,431 milliárd forint, a kiadása 4229,931 milliárd forint, így a hiánya 27,5 milliárd forint lesz 2007-ben. Ezen belül a nyugdíjalap nullszaldós lesz a törvénytervezet szerint.

Segítség a Vöröskeresztnek

A délelőtt elfogadott módosítások között voltak négypárti támogatással megszavazottak is. Ilyen volt például az, hogy a Magyar Vöröskereszt támogatását csaknem kétszeresére, az eredetileg tervezett 123 millió forintról 243 millióra emelték.

Egy módosítás szerint a televízió 967 forintos üzembentartási díját a díjfizetésre kötelezett körnek - vendéglátóhelyeknek, nem műszaki cikkeket forgalmazó áruházaknak és az MTI szerint a teljes díj helyett csupán 60 százalékot fizető szállodáknak - csak jövő áprilistól kell fizetni, addig az állam átvállalja. Ennek indoka, hogy az APEH addigra tud felkészülni a díj beszedésére. Egy másik módosítás 84 millió forinttal 200 millióra emelte a határon túli magyarok egészségügyi ellátásának támogatását, két szakmúzeum - a közlekedési és az orvostörténeti - az adott szaktárcáktól az oktatási minisztériumhoz kerül át.

Limitált autópálya-adósság

Az egyik, a kormány által is támogatott javaslat - amelyet több másikkal a szocialista Szabó Lajos és az SZDSZ-es Gegesy Ferenc jegyzett - a Nemzeti Autópálya Zrt. és az Állami Autópálya Kezelő Zrt. eladósodását limitálta ötmilliárd forintban, ráadásul azt is megszabta, hogy ezt az adósságszintet is csak a pénzügy-, valamint a gazdasági és közlekedési miniszter együttes jóváhagyásával lehet elérni. Ha mégis magasabb lenne az adósság, ahhoz már a kormány jóváhagyása kell.

Szintén "utas" döntés volt az, hogy a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésére szánt 210 milliárd forintból 2,5 milliárdot - a szocialista Pál Tibor és Farkas Imre javaslatára - átcsoportosítottak a belterületi utak szilárd burkolattal való ellátására.

Egy igen az ellenzéknek

A kormány által nem támogatott többi javaslatból 22 ment át a parlamenti szavazógépen. Közülük 13 olyan volt, amely nemcsak a kormánypárti frakciók támogatását élvezte, hanem az ellenzékiekét is, ezeket több mint 300 szavazattal fogadták el.

Köztük volt az egyetlen olyan elfogadott módosítás, amelyet ellenzéki képviselők nyújtottak be. A KDNP-s Nógrádi László és Laotrcai János javaslata, hogy 10,1 milliárd forinttal támogassák az önkormányzatok és társulásaik uniós pályázataihoz szükséges önerőt - ez 316 igen szavazatot kapott. Ugyancsak az önkormányzatokat segíti az SZDSZ-es Gulyás Józsefnek az a javaslata, amely értelmében az önkormányzati vis maior keret 120 millióval a tervezett másfélszeresére, 360 millió forintra nő.

Kormánypártiak kisebbségben

A leszavazott módosítók között nemcsak ellenzékiek voltak. A szocialista frakcióból Tatai-Tóth András több javaslatát, Kökény Mihály volt egészségügyi miniszter három javaslatát és további három, Szili Katalin házelnök nevével fémjelzett módosítót sem szavazott meg a képviselők többsége. Elutasították az SZDSZ-es Világosi Gábor két, Béki Gabriella egy, valamint a szocialista Schvarcz Tibor és Vojnik Mária egy javaslatát, és egy több szocialista és liberális politikus által jegyzett módosítást is.

A bizottságok által benyújtott módosítók közül sem kapta meg mindegyik a parlamenti többséget, az oktatási és tudományos bizottság három javaslatára is nemet mondtak a képviselők.

A legtöbb igen szavazattal, 324-gyel a költségvetési bizottság egyik javaslatát fogadta el a Ház. A legkevesebb támogatást Herényi Károly és Világosi Gábor egy-egy javaslata kapta, mindkettőre hat-hat honatya szavazott igennel.