Olcsóbb központokat keresnek a bankok

2009.01.26. 07:52
Ha a fiókhálózatok fejlesztésével a gazdasági válság hatására le is állnak a pénzintézetek, a társaságok központi irodáinak fejlesztése még ma is jó üzletet ígér az ingatlanvállalkozóknak. A belvárosi irodákat a hitelintézetek előszeretettel cserélik a gyorsan fejlődő külső kerületekben épült, kényelmes irodákra, sőt az FHB az első körben azt sem zárja ki, hogy új központja az agglomerációban legyen.

Ma délután 2 óráig várja azon irodafejlesztők és -bérbeadók jelentkezését az FHB Bank-csoport, akik rendelkeznek olyan ingatlannal, amely a jövőben alkalmas lehet a pénzintézet új központjának elhelyezésére. Az előzetes felhívásban szereplő elvárások szerint a jelentkezők nem pusztán a fővárosban, de az agglomerációban lévő lehetőségeket is bemutathatják, emellett természetesen a referenciáikat is csatolni kell. A sikeres jelentkezők közül az FHB választja ki a külön kiírandó pályázat résztvevőit.

A banknál roppant szűkszavúan fogalmaztak a felhívással kapcsolatban. Ami tény, a hitelintézet jelenleg a Váci úton, a WestEnddel szemben két épületben bérel irodákat, ám ezeket már kinőtte a bankközpont, további terjeszkedésre pedig nincs lehetőség. Kiemelt körzetről lévén szó, vélhetően a magas bérleti díj csökkentése is szerepet játszhat az új központ keresésében.

Mások is költöznének

Az már eldőlt, hogy 2011 végére kiköltözik a Vigadó térről a K&H is. A bankcsoport a múlt év utolsó napjaiban írta alá szerződését a TriGránittal a Millennium Városközpontban megépítendő új bankközpontról. A két, egymás mellett álló épületben összesen 40 ezer négyzetméternyi területet bérel majd a K&H.

Jelenleg a K&H-csoport tagjai a főváros különböző pontjain, hat központi épületben és számos kisebb irodaházban dolgoznak. Az épületek kivétel nélkül bérelt ingatlanok. Közülük négy fővárosi központi épületből várhatóan már az idén a Millennium Városközpontba költöznek a munkatársak, számukra a Millennium II-es toronyépület három szintjét bérli ki ideiglenesen a bankcsoport az új székház felépüléséig. A pénzintézetnél érdeklődésünkre annyit mondtak, hogy az új székház növeli a hatékonyságot és hosszú távon gazdaságosabb azáltal, hogy egy helyen dolgozik minden terület.

Vannak olyan "szerencsés" hitelintézetek, amelyeknek nem kell költözniük ahhoz, hogy bővíteni tudják saját központjukat. A Banco Popolare a múlt év végén közel 85 százalékkal, 3500 négyzetméterre növelhette központi irodáinak alapterületét az Astoriánál elhelyezkedő, közelmúltban felújított East-West Business Centerben (EWBC). A bővítés révén a Banco Popolare Hungary az EWBC legnagyobb bérlője lett.

Az eredeti - 2006-os - tervek szerint az idén tavasszal avatnák fel azt az egyebek mellett a Raiffeisen Bank új központjának helyet adó, öt épületből álló komplexumot, amely a Váci út és a Róbert Károly körút sarkán emelkedne. A Rendőrpalota mellé a Finta Építészeti Iroda tervei szerint - akkori áron 28 milliárd forintért - megálmodott épületegyüttes Budapest első, 110-120 méter magasságig nyúló toronyházának is helyet adna. A 32 és 22 szintes irodatorony mellett háromszintes vendégház és egy kétszintes kereskedelmi passzázs épülne, jelentős zöldterülettel, ám Molnár Ferenc, a nevét idén januárban Raiffeisen Ingatlanról REM Zrt.-re változtató és a bankcsoporttól tulajdonosi oldalon is függetlenedő fejlesztőcég igazgatója szerint jelenleg is az engedélyek beszerzésén dolgoznak.

A szakember szerint a társaságot finanszírozóként továbbra is támogató Raiffeisen Bank változatlanul az egyik legnagyobb potenciális bérlővárományos, ám az, hogy a bank mintegy 1500 dolgozójának valóban itt lesz-e az új munkahelye, nagyban függ attól, hogy mikorra épülhet fel végül a komplexum. Lapunk információi szerint a bank nem bíz semmit a véletlenre, s alternatív megoldásokat keres arra az esetre, ha a toronyház építését már nem tudnák bevárni az Akadémia utcai jelenlegi központban, amely mellett két-három nagyobb, bérelt irodát adnának fel. A Késmárk utcai bankműveleti központot ugyanakkor eredetileg sem érintette volna az áthelyezés.