Kezet fogott a bor és a pálinka

2007.11.23. 11:06
Együttműködési szerződést írtak alá a Pannon Bormíves Céh és a Pálinka Céh Egyesület képviselői a Pannonhalmi Bencés Főapátságban. A két nonprofit szervezet a továbbiakban együttműködve, tevékenységüket összehangolva iparkodik fáradozni azon, hogy a minőségi magyar borok és pálinkák visszanyerjék méltó helyüket a kulturált italfogyasztók körében. Határainkon innen és túl.

Az egységes célokért, vagyis a minőségi termékekért küzdő pálinkafőző manufaktúrák ráébredtek arra, hogy a borászokhoz hasonlóan szervezetbe tömörülve tudják leginkább érvényesíteni érdekeiket, ezért létrehozták a Pálinka Céh Egyesületet, olvasható a fejleményekről szóló közleményben. A Pannon Bormíves Céh célkitűzéseihez hasonlóan a pálinkakészítők is a tradíciók ápolását, a kiváló minőséget, és a kulturált italfogyasztást tűzték úgymond zászlajukra.

A bor és a pálinka kezet fogott egymással. A Pannonhalmi Bencés Apátságban idén nemcsak a kitűnő italok, de a két, nemes célokért küzdő egyesület is áldást kapott a gyümölcsöző együttműködésre, mondta az aláíráskor Hortobágyi T. Cirill perjel, a pannonhalmi főapát gazdasági helyettese.

A Pálinka Céh a közeljövőben olyan problémákat igyekszik megvizsgálni és megoldani, mint a szakmán belüli széthúzás és az ebből adódó egységes szemlélet hiánya, a pálinkatörvény hiányosságai (kettős törvénykezés a törköly esetében), az előírások betartatásának ellenőrzése és a szankcionálás hiánya, a megtévesztő jelöléssel forgalomba kerülő termékek, illetve az egységes kommunikáció hiányának köszönhetően alul vagy tévesen informált fogyasztók ismereteinek gyarapítása. E célok elérésére többek között hazai és külföldi tanulmányutakat szerveznek (Franciaországba és Romániába), a kereskedelmi hálózatok vezetőivel tárgyalásokat kezdeményeznek kiemelt "pálinkapolcok" kialakításáról. Dolgoznak a pálinkazárjegy bevezetésének elfogadtatásán, a védjegy bevezetésén és használatának szabályozásán.

A szakmai szervezetekkel közösen feladatot vállalunk a pálinkával kapcsolatos szabályozások, rendeletek, törvénytervezetek előkészítésében, a pálinka eredetvédettségének érdekében és ellenőrzöttségében, valamint a Pálinka Nemzeti Tanács létrejöttében, jelentette ki a dokumentum szerint Szilágyi László, a Pálinka Céh Egyesület ügyvezetője.

A Pannon Bormíves Céhet 1999-ben tíz nagy presztízsű családi pincészet alapította, amelyhez 2000-ben további bortermelőket választottak a tagok sorába. A Pálinka Céh Egyesület termelők szövetsége, pártoló magántagokkal. A Pálinka Céhet 2004-ben a magyar pálinka maroknyi tábora (négy alapító taggal, akik jórészt termelők) hozta létre. 2007-ben a céh rendes (pálinkakészítéssel foglalkozó) tagjainak száma 17-re bővült