Benne lesznek a csehek a Molban

2007.12.21. 10:25
Megállapodott a stratégiai együttműködésről a cseh állami tulajdonban levő villamosenergiai vállalat és a Mol. A közös, erőműveket építő és üzemeltető vállalat létrehozása mellett a CEZ 7 százalékos részesedést vásárol a Molban, 30 ezres árfolyamon, azaz az OMV által kínált ár alatt, de jóval a jelenlegi árfolyam felett.

A CEZ és a Mol olyan közös vállalkozást hozott létre, amelyben a felek egyenlő sajáttőke-részesedéssel, szavazati joggal, és hasonló operatív döntéshozatali jogkörrel rendelkeznek. A vegyes vállalat a gáz alapú energiatermelésre és az ehhez kapcsolódó gáz infrastruktúrára összpontosít Közép-és Délkelet-Európa négy országában: Szlovákiában, Magyarországon, Horvátországban és Szlovéniában. Az első nagyobb beruházás a Mol csoport pozsonyi és százhalombattai finomítóiban tervezett kombinált ciklusú gázerőművek megépítése.

Az épülő erőművek beépített teljesítőképessége 800 megawatt lesz, emellett Pozsonyban a meglévő hőerőművet is korszerűsítik, amelynek a teljesítménye 160 megawattra növekedik. A várható befektetés a két projekt esetében 1,4 milliárd euró. A vegyes vállalati megállapodás keretében a Mol a közös vállalatba viszi a telephelyeken jelenlegi is üzemelő hőtermelő berendezéseket és az ezekhez kapcsolódó infrastruktúrát. A közös vállalkozás pénzügyi finanszírozásáról még tárgyal a két cég.

Az elemzőknek tetszett

Annak érdekében, hogy ezt a stratégiai szövetséget megerősítse, a CEZ 7 százalékos részesedést vásárol a Mol saját részvényeiből, ezzel egy időben vételi opciót ad el a Molnak 20 000 forintos kötési árfolyamon. Ez az opció az aláírástól számított három éven belül hívható le. A CEZ 30 ezer forintos árfolyamon veszi meg a Mol-papírokat. Ez az ár elmarad az OMV által kínált 32 ezres árfolyamtól, de jóval az elmúlt időszakot jellemző 24-26 ezer forint közötti árfolyamától. A 7 százalékos csomag ugyanakkor kisebb, mint amiről az első hírek szóltak, a megállapodás előkészületeinek őszi kiszivárgásakor tízszázalékos részesedés szerzéséről volt szó. Igaz, utóbb arról, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a közös vállalaton túlmenően a CEZ a további együttműködés részeként megjelenik tulajdonosként is a Molban. A lépés nyilvánvalóan az OMV távoltartását is szolgálja.

Elemzők korábban kifejezetten pozítivan értékelték a két cég tervezett együttműködését. A Mol belépése az árampiacra több szempontból is logikusnak tűnik. Saját erőművekben megtermelt olcsóbb energiával tudja ellátni az energiafaló finomítókat, a gázerőművek alapanyag-ellátása növeli a Mol gázszállításból és -tárolásból származó forgalmát, s megoldja a Mol befektetési kényszerét, ami megfelelő célpont hiányában egyre nyomasztóbbá vált. A két finomító (a pozsonyi és a százhalombattai) nem fog külső energiára szorulni, amivel többek között meg lehet spórolni a rendszerhasználati díjat, és a Mol kevésbé lesz kitéve az áramár ingadozásainak.

Örülnek a vállalatok

A Mollal kötött stratégiai szövetség kivételes, új növekedési potenciált jelent, valamint lehetőséget a CEZ csoportnak az energiatermelés diverzifikálására, és így a természetes gáz mint alacsony széndioxid-kibocsátású üzemanyag előtérbe helyezésére. Az erőművi beruházások azokon a piacokon történnek, ahol a CEZ még nincs jelen, mint például Szlovákiában, Magyarországon, valamint potenciálisan Szlovéniában és Horvátországban – emeli ki a Mol közleménye. Saját előnyeiről a társaság úgy véli: az együttműködés a Mol számára jelentős szinergiát teremt abban, hogy saját áramigényét nagyobb biztonsággal tudja ellátni. A megállapodás tovább növeli a finomítói hatékonyságot, fejleszti a finomítói komplexitást. A CEZ-együttműködés hiányában a Molnak az áram 60 százalékát és a gáz 15 százalékát külső forrásokból kellett volna megvásárolnia.

Az OMV kritizál

A tranzakció nem befolyásolja az OMV felvásárlási szándékát – szögezte le a bejelentés kapcsán az osztrák cég. Az OMV kiemeli, hogy a CEZ által fizetett árfolyam elmarad az ő ajánlatukban foglalt ártól.

Ugyanakkor úgy vélik, a cseh tulajdonszerzés újabb olyan lépés, amelyen keresztül a Mol-menedzsment folytatja az egyes tulajdonosokon keresztül a cég ellenőrzésének saját kézben tartását. A megállapodást az OTP-vel és a MFB Investtel a nyáron aláírt, részvénycsomagok kölcsönadásáról szóló szerződésekhez hasonlítják.