Négy napig tart az egyórás cégbejegyzés

2008.07.24. 07:25
Az egyórásnak ígért cégbejegyzési procedúra valójában négy-öt napig is eltarthat. Hiába gyorsult fel a bírósági ügyintézés, nem kötelezték az illeték befizetéséről szóló igazolás hasonlóan gyors kiadására a kincstárt. Most változtatni akarnak.

A következő hetekben az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) egyeztet a Magyar Államkincstárral (MÁK) a cégbejegyzés illetékfizetési igazolásának meggyorsításával kapcsolatban - tudta meg a Napi a tárcától. Július 1-jétől kötelezővé vált az elektronikus cégeljárási folyamat, amelyhez kapcsolódóan az egyszerűsített cégeljárás hivatalos bírósági ügyintézési határidejét is két munkanapról egy munkaórára csökkentették.

A cégbejegyzési kérelmek elbírálásának kezdő időpontja munkanapokon reggel kilenc óra. Ennek megfelelően az egyszerűsített eljárásban, ha valaki a zárás előtt fél órával küldi el kérelemét, úgy a hivatali elbírálásra másnap reggel fél tízig van lehetőség. Abban az esetben, ha a cég jogi képviselője este 10-kor indítja útjára a kérvényt, úgy másnap délelőtt tízre várható a visszajelzés. A szabályok szerint ugyanezt a számítási módot kell alkalmazni akkor, ha a cég nevében eljáró jogi képviselő az elektronikus bejegyzési kérelmet munkaszüneti napon küldi el a bíróságnak.

A Napi Gazdaság tapasztalatai alapján egy cég bejegyzése az illeték befizetésétől számítva jóval hosszabb ideig, négy-öt napig is eltarthat. Ennek oka az, hogy bár az egyszerűsített cégeljárási folyamatban a bírósági ügyintézési idő valóban csak egy óra, az illetékfizetésről szóló visszaigazolás a MÁK részéről jóval lassabb folyamat.

Az államkincstár az illeték befizetéséről már jelenleg is elektronikus igazolást küld a cégbíróságnak, az aktuális szabályozás szerint ugyanakkor nincs olyan rapid döntési kötelezettsége, mint a cégbíróságnak. E folyamat meggyorsítását célozzák a két intézmény közötti egyeztetések, amelyek részleteiről azonban csak azok lezárultával tudnak pontos információval szolgálni - tudtuk meg az IRM-től.

Az elektronikus cégeljárás, azaz a cég- és változásbejegyzés kizárólagossá tétele csak az egyik eleme a kormány ügyfélközpontú közigazgatás kialakítására irányuló lépéseinek. Ezt jövő nyáron a fizetési meghagyások elektronikus intézésének lehetősége, valamint a közbeszerzési eljárások teljes elektronizálása követheti.