Csőbe húzott cipővásárlók

2007.01.19. 07:09
Nem indít eljárást a Gazdasági Versenyhivatal azon - főként cipőket árusító - boltok ellen, amelyek megtévesztő reklámmal próbálják becsalogatni a vásárlókat. A csődeljárást hirdető üzletek 2004-ben jelentek meg, és a "Csak a mai napon", illetve "Az üzletünk a mai napon végleg bezár" szlogennel igyekeznek forgalmat generálni.

Bauer Magdolna, a GVH fogyasztóvédelmi vizsgáló tanácsosa elmondta, hogy 2006-ban már nemcsak a fővárosból, hanem vidékről is érkeztek megkeresések, valamint panaszok a megtévesztő hirdetéseket illetően. Az üzletekre vonatkozóan számos bejelentés futott be a hatósághoz, amelyeket az - a szórólapok kis példányszáma miatt - vizsgálat után elutasított.

A versenyhivatal értesülései szerint az akciók mögött olyan magánvállalkozók állnak, akik egy-két kis boltot üzemeltetnek. A szórólapokkal ellentétben, amelyek márkás olasz és spanyol cipőt ígérnek, zömében kínai származású terméket talál az odatévedő vásárló. Mi több, egy átlagos kínai üzletben akció nélkül is a hirdetett áron lehet hasonló modelleket venni. A termékek anyagát bőrként tüntetik fel, és a csomagoláson jól látható a Made in EU felirat vagy a Made in Italy felirat, a dobozon található nevek viszont erősen kínai hangzásúak.

Csődeljárás indult cégünk ellen


Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára jelezte, semmiféle szabály nincs arra, hogy milyen időpontban és milyen mértékben végezzen árleszállítást egy kereskedő. Így mindenki azzal csalogat vevőt a boltjába, amivel akar. Ugyanakkor a megtévesztő reklám a versenytársakra és a fogyasztókra nézve sem etikus.

A "Csődeljárás indult cégünk ellen" felirat sem állja meg a helyét, hiszen ilyen eljárást egy cég saját maga ellen tud kérni, amennyiben a vele szemben fennálló lejárt követeléseket nem tudja kielégíteni, de bízik abban, hogy meg tud egyezni a hitele-zőivel. A bíróság csődeljárással moratóriumot biztosít, ennek ideje alatt nem kezdeményezhetik az adott cég felszámolását - mondja Markovich Réka, a Magyar Reklámszövetség főtitkára. Vagyis ha egy cég ellen éppen csődeljárás van érvényben, akkor nem akar bezárni, erről csak felszámolás vagy végelszámolás esetén lehet szó. Így a reklám már ebben a pontban felveti a megtévesztés gyanúját.

Mettől meddig

Az, hogy egy reklámban a "mai napon" felhívás szerepel, szintén több kérdést vet fel: egy szórólap bármelyik napon a kezünkbe kerülhet, és ha valóban csak azon a napon volt érvényes az akció, amikor ráírták, nem tudjuk visszaazonosítani az időpontot - teszi hozzá. A törvény előírja: egyértelműen közölni kell a reklámban, hogy az akció mettől meddig - esetleg a készlet erejéig - tart.


A szövetség reklámetikai bizottságához a fogyasztók és a versenytársak panaszokat nyújthatnak be, amennyiben etikai kifogásolhatóságot vélnek felfedezni egy hirdetésben. A csődeljárással hirdető üzletek ellen azonban még senki sem élt panasszal.