A BUX a leggyatrább a régióban

2007.12.05. 15:55
Miért vennénk magyar részvényeket? – ezzel a kérdéssel szembesültek a Concorde Értékpapír Zrt. vezetői, amikor amerikai befektetőkkel, alapkezelőkkel tárgyaltak. A feltörekvő piacok, ahova Magyarországot is sorolják, az idén a kínai megingás és az amerikai jelzálogpiacról indult hitelválság mellett is jó évet zártak, és jók a jövő évi kilátásaik is. A BUX a leggyengébben teljesítve a térségben szinte nem is növekedett az idén.

Az OTP-t leszámítva nincsenek nagy nemzetközi befektetők a magyar tőzsdei cégek mögött, az érdeklődés lanyhult Budapest iránt – hangzott el a Concorde Zrt. évértékelő sajtótájékoztatóján. Móró Tamás, a cég részvénystratégája szerint hiába tény, hogy mindeközben a magyar tőzsdei vállalatok profitkilátásai kifejezetten kedvezőek, a Molt a kosárból kivéve átlagosan 15 százalékos növekedésre lehet számítani, az USA-ban folytatott tárgyalásaikon például a befektetők és az alapkezelők is elutasítóak voltak a magyar tőkepiaccal szemben. Ennek elsődleges oka a gazdasági növekedés visszaesésben keresendő: a harmadik negyedéves egyszázalékos növekedési adat önmagában is aggasztó, de ha ezt egy térképen, a szomszédos országok számaival veti össze a befektető, érthető a tartózkodás. Móró szerint ma már csak a regionálisan is jelentős OTP mögött állnak nagyobb, komoly intézményi befektetők.

Ártott a lex Mol

Az Index kérdésére Móró Tamás elmondta: a Mol-OMV harc, illetve az ennek folyományaként született lex Mol is ártott a tőzsdének. A védekező Mol a részvényfelvásárlással nagy mennyiségű papírt vont ki a piacról, amelynek forgalma így csökkent. Ugyanakkor a lex Mol nyomán a befektetők aligha bízhatnak abban, hogy az OMV felvásárlása rövid távon sikeres lehet, és így a részvény ára hirtelen felkúszik. A törvény általában is nehezíti a hazai piacon szereplő cégek felvásárlását, ami kiveszi a részvények árából az ilyen várakozásokkal összefüggő felvásárlási prémiumot.

A BUX éves teljesítménye is elmarad a régiós társakétól. A feltörekvő piaci alapokba (a kelet-közép európai régió mellett ide tartozik a nagyok közül Brazília, Kína, Oroszország is) az idén 43 milliárd dollár áramlott, ami majdnem meghaladja az előző két év összegét. A népszerűség látszik is az indexeken, míg azonban a BUX euróban számolva mindössze 2,3 százalékos, minimális növekedést mutat az idén, Törökország 67, Oroszország 8,6, Varsó és Prága pedig 21 százalékos növekedést tudhat maga mögött.

A nyáron az amerikai másodlagos jelzálogpiacról indult, döntően a pénzügyi szektort érintő válságnak őszre megjött a második hulláma, és még ma sem tudni, hogy miközben az amerikai óriás, a Citigroup elvesztette értéke felét, pontosan milyen veszteségeket is kell majd elkönyvelnie a bankszektornak. Az ebből fakadó bizalmatlanság és bizonytalanság érezhető is a fejlett piacokon, ugyanakkor úgy tűnik, a feltörekvő piacok ebből is képesek voltak profitálni.

Az USA a következő hónapokban még biztosan nyögi a válság következményeit, a fogyasztás jelentős visszaesése miatt 2008 első negyedéveiben akár tényleges recesszióba is süllyedhet az amerikai gazdaság. Ha nem így lesz, az csak a megélénkült exportteljesítménynek köszönhető, amit a dollár ez évi, jelentős leértékelődése támogat. Ez kedvezőtlen Európának, hiszen a relatíve megerősödött euróval veszít versenyképességéből a nemzetközi piacokon – mondta Móró Tamás. Világgazdasági szinten a Concorde szerint az USA hanyatlása ellenére is csökkenő, 3,5-4 százalékos növekedés várható.

A magyar gazdaságról szólva Samu János, a Concorde makroelemzője úgy vélekedett: elérkeztünk a pontra, amikor megfordult az eddig jellemző helyzet, hogy az elemzők rendre a kormány prognózisánál kedvezőbb költségvetési adatokat tettek közzé, amelyek igaznak is bizonyultak. A következő évekre miközben néhány bevételcsökkentő intézkedés biztosnak látszik, a költségvetési bevételeket növelő intézkedések nem állnak stabil lábakon. Az elemző szerint az infláció megugrása, illetve a korábban vártnál jóval kisebb ütemű csökkenése miatt az MNB legközelebb csak tavasszal csökkenti a kamatot.

A Condorde elégedett

A Concorde jó évet zár az idén, a társaság valamennyi üzletága növekedett – mondta Jaksity György vezérigazgató. A kedvezőtlen piaci folyamatok közepette csökkenő jutalékszintet a cég ellensúlyozni tudta, a hazai adóemeléseket azonban nem: így a nemzetközi szabványok szerint auditált konszolidált nyereség a tavalyi kétmilliárd forinttól az adóemelések jelentette többletterhekkel, 300-350 millió forinttal lesz kevesebb.

A Concorde, élesen elválasztva marketingtevékenységétől, eddig is több tízmillió forinttal támogatott különféle szervezeteket. Jaksity György szerint a CSR, azaz a cégek társadalmi felelősségvállalásának erősítése érdekében nyilvánosság elé lépnek karitatív tevékenységükkel. A Concorde évente forgalmának 1 százalékát, 75 millió forintot költ karitatív célra, ennek legnagyobb részét négy alapítványon keresztül beteg, szellemi fogyatékos és autista gyermekek támogatására. Emellett támogatják mesterhegedűk vásárlásával a Fesztivál Zenekart, illetve a Ludwig múzeumot, annak érdekében, hogy hosszabb nyitva tartással várja a látogatókat. A Concorde tagja a Budapesti Olimpia Mozgalomnak is.