Ha nagyon rosszat várunk, nagyon rossz lesz
Pénzügyi megrázkódtatást él át a világ és nem általános gazdasági válságot - mondta Csaba László akadémikus hétfõn, az MKB Bank által szervezett "Vergõdés vagy kilábalás" címû budapesti konferencián. A Közép-európai Egyetem professzora figyelmeztetett: a várakozásoknak óriási szerepe van a gazdasági helyzet alakításában, s a pesszimizmust nem támasztja alá a világkereskedelem alakulása, amely tavaly hat százalékkal bõvült, az idén öt százalékkal nõ és jövõre várhatóan 2-3 százalékkal.
Demján Sándor szerint hosszú válságra kell készülnünk. A TriGránit Fejlesztési Zrt. elnöke ismét elmondta: csak átfogó reformokkal lehet radikálisan javítani Magyarország versenyképességén, de ehhez nagykoalíciós politikai felállás szükséges. Ha Magyarországon nem tudjuk megteremteni a munka iránti tiszteletet, magunk mögött hagyni a dzsentri mentalitást, s nem tudunk változtatni azon a deformált gondolkodásmódon, amely érzelmi és nem érdek alapon választ politikai pártokat, akkor Magyarország tovább hanyatlik majd - mondta az üzletember.
Demján Sándor az oktatási rendszer torzulásáról is beszélt, emlékeztetve arra, hogy amikor az Orbán-kormány meghirdette a második diploma ingyenességét akkor 190 ezren jelentkeztek felsõfokú oktatásra, miközben szakmunkásképzésre csak 31 ezren. "A tudásalapú társadalomban számomra fontosabbak a jól képzett szakmunkások, mint a szociológusok és pszichológusok" - mondta a TriGránit elnöke. A hatékonyságot le lehet mérni azon is, hogy hány diákot tanít egy pedagógus, nos ez Nyugat-Európában 25, nálunk viszont 10 - tette hozzá.
Bár az adórendszer szükséges változtatásához jelenleg igen szûk a gazdaságpolitika mozgástere, a következõ három-négy évben a GDP 50 százalékáról 40 százalék alá kell szorítani az újraelosztás arányát - jelentette ki Oszkó Péter. A Deloitte elnök-vezérigazgatója szerint csak a költségvetési kiadások csökkentése adhat alapot a már "százszor elmondott adó és járulékcsökkentések bevezetésére". Nincs ma realitása annak, hogy a fekete-szürke gazdaságban eltitkolt legalább ezer milliárd forint adó befolyik a költségvetésbe a jelenlegi adóterhelés mellett, mert akkor vállalkozások sokasága szûnne meg - jelezte Oszkó Péter. Demján Sándor ezzel úgy vélte, ezzel 1,5 millióra nõne a munkanélküliek száma.
A Deloitte elnök-vezérigazgatója a 13 százalékos orosz és 19 százalékos egykulcsos adórendszerre áttért szlovák gazdaság kedvezõ példáját hozta fel a gazdaság kifehérítésének módszeréül, véleménye szerint ehhez adóátrendezés is járulhat: a munkát terhelõ adók és járulékok csökkentése mellett például megemelhetõk a vagyont terhelõ adók.