Egyre kevesebb vállalat megy csődbe

2008.02.29. 13:31
A vállalkozói csődöknek az EU-15-tagállamában plusz Norvégiában és Svájcban már 2004-ben fellépő csökkenő trendje jelenleg is folytatódik, ha lassabban is, mint az elmúlt években. Összesen 129 822 vállalat járult a csődbíróság elé. Ez 5 százalékkal, azaz 6929 céggel kevesebb, mint 2006-ban. Egy évvel korábban a visszaesés mindenesetre kétszer ilyen mértékű volt, pontosan 12,3 százalék.

A csődbe jutott cégek számában a legnagyobb visszaesés – a statisztikai változtatásoknak köszönhetően – Olaszországban volt. Olaszországban 2006-ban a Kereskededelmi Kamara megkezdte a statisztika átállítását és ennek következtében már nem számítják önálló csődként a fizetésképtelen cégek telephelyeit, hanem csak a székhelyet veszik figyelembe. Ez jelentősen csökkentette a csődök számát (2006-ban 48,5 százalék és 2007-ben 38,7 százalékkal kevesebb, azaz 5410 eset).

Bezzeg a hollandok

Szintén számottevő mértékben csökkentek a csődök Hollandiában, mégpedig 20,7 százalékkal 4710 csődesetre. Ez a legalacsonyabb érték az elmúlt hat évben. A csökkenés Hollandiában a konjuktúra alakulásában fogalmazódik meg: a gazdaság érzékelhető növekedése a 2001-2005 években a GDP jelentős emelkedésével jár megint 2006 óta.

Ennek három oka van: először is a hollandok újra többet vásárolnak, hiszen 2007 után 2008-ra is 2,5 százalékos növekedés várható. Másodsorban 7 százalékkal nőttek a bruttó befektetések, míg a harmadik ok az, hogy az export stimulálja a holland gazdaságot. Az exportból eredő bevételek GDP-részesedése relatíve magas szinten stabilizálódott.

A vállalkozói csődök csökkenésének tekintetében a harmadik helyen Németország áll. 10,4 százalékkal 27 490 csődesetre csökkent a fizetésképtelenségek száma egy éven belül. Korábban voltak évek (2003), amikor a csődbe jutott cégek száma súrolta a negyvenezret. Mégis meg kell állapítani, hogy a cégcsődök csökkenő trendje jelentősen lelassult.

Miközben a megelőző évben 17 százalékos volt a visszaesés, jelenleg ez 7 százalékponttal kevesebb. Az új esztendő előzetes csődszámai szintén stagnáló helyzetet jeleznek a vállalti csődök tekintetében. És ha a másodlagos zálogpiaci krízis további hullámokat vet – mint ahogyan ettől a szakértők nem kis mértékben tartanak – akkor a trend visszájára fordulásától lehet tartani.

A dánoknak sokkal rosszabb

A vállalati csődök összesített száma ugyan csökken, viszont azon országok száma az év folyamán megduplázódott és ezzel hatra emelkedett, ahol a cégcsődök növekvő tendenciát mutatnak: Dánia, Luxemburg, Franciaország, Írország, Belgium és Finnország több csődöt jelentettek, mint egy évvel korábban.

A legnagyobb emelkedés Dániában mutatkozik: 400 esettel - ez Dániában több mint 20 százalék - 2400-ra emelkedett a csődök számma. Ez a folyamat némi csalódást kelt, ugyanis Dánia a legfontosabb gazdasági mutatók alapján az európai élvonalba tartozik és jelenleg egy felívelő konjukturális szakaszban van, ami ugyan kissé ellaposodott. A növekedési előrejelzés szerint 3,3-ról 2 százalékra esik vissza.

A munkanélküliségi ráta 3,1 százalékon áll, ami de facto teljes foglalkoztatottságnak tekinthető. A szakágazati munkaerőhiányt, ami az építőiparban jelentkezett, német, illetve lengyel munkaerővel tudták kiegyenlíteni. A beharangazott infláció elmaradt, 2007-re 1,7 százalékos áremelkedéssel számolnak. A magas konjuktúra a kőolaj-exportból táplálkozik, miközben a főleg ingatlan-jelzáloggal finanszírozott privát fogyasztás a csökkenő ingatlan-árak következtében visszaesett.

A vállalati csődök növekvő számát nem szabad túlértékelni: Dánia csődstatisztikája Európában a legváltozékonyabb. Az elmúlt évben nagyon előkelő helyezést ért még el a skandináviai Királyság a csődök csökkenése tekintetében (mínusz 20,4 százalékkal kevéssel 2000 alá csökkent cégszámmal).

Luxemburgba áramlik a munkaerő

A legnagyobb csődnövekedést mutató országok körében Luxemburg a második helyen áll. Egy év leforgása alatt 7,3 százalékkal 680-ra nőtt az érintett cégek száma. 2006-ban még 634 vállalkozói csődöt számoltak. A fejlődés Luxemburgban 2007-ben 5,5 százalék volt, az infláció mértéke 2007 októberében 2,9 százalékon állt. A munkanélküléségi ráta 4,3 százalék. Ettől eltekintve Luxemburg még mindig a világ azon országai közé tartozik, ahol a legmagasabb az egy főre jutó bevétel. A határos régiók számára a nagyhercegség az egyik legfontosabb munkaadó. Naponta 134 ezer munkavállaló áramlik be a határon.

Szintén növekvő a cégcsődök száma Franciaországban. Hagyományosan Franciarszágban a legmagasabb az összesített vállalati csődök száma. Csak 2003-ban sikerült Németországnak felülmúlnia. 42 670 vállalati csődöt jeleztek 2007-ben Franciaországban. Ez 5,7 százalékos növekedésnek felel meg éves szinten. A francia ipar szenvedte el a globalizáció következtében a legélesebb szerkezetváltásokat.

A nemzetközi versenyképesség megőrzése érdekében jelentősen meg kell erősíteni a középvállalatokat. A nagyvállalatok profilbővítése eddig globális szinten sikeres volt és ennek megfeleően átteszik tevékenységüket az erősebben növekvő külföldi piacokra. A kis- és középvállalatokból nem képződik elegendő utánpótlás a nemzeti szükségleteknek megfelelően; ezn túlmenően ez a szektor is rá van kényszerítve a külföldi piacok keresésére az üzemi költségek és versenyképesség miatt. A terciális képzés nem képes teljes egészében kompenzálni a foglakoztatási veszteséget.

A relatíve legmagasabb csődérintettséget (egy országban működő cégek és a csődbe jutott vállalkozások számának aránya) – mint ahogyan a múlt évben is – Luxemburg mutatja (256), ezt követi Ausztria (240) és Franciaország (166). Torzít a képen Spanyolország, Görögország &ndash, és újabban Olaszország – mivel ezek staisztikáját nem lehet összevetni a többi országgal és a kis üzemek nagy száma miatt sem, ami a középértéket lefelé mozdítja el (67 csődeset 10 ezer vállalkozásra).