Mi lesz a Győri Keksszel?

2007.07.02. 17:58
Lapértesülések szerint a Danone eladná kekszgyártó részlegét az amerikai Kraftnak, ezzel például a Győri Keksz sorsa új is tulajdonos kezébe kerülne. A francia cég a szakszervezetekkel tárgyal, hogy megakadályozzanak egy 2001-eshez hasonló bojkottot. Nem nehéz megjósolni: a győri kekszgyárról minden negatív hír tiltakozási hullámot indíthat el itthon; eddig kétszer bojkottálták a Danone-termékeket a Győri Keksz miatt.

Az amerikai Kraft megvenné a Danone kekszgyártó üzemét, a Danone LU-t, értesült a Financial Times. Korábban a Magyarországon főként gabonapelyheiről ismert Kellog neve is felmerült potenciális vásárlóként. Francia lapértesülések szerint 3,5 milliárd eurót kérnek az LU-ért. A Danone és a Kraft állítólag már vasárnap leült tárgyalni, de még a főbb kérdésekben sem sikerült megegyezniük.

Két piacvezető

Ha az üzlet összejön, a Kraft nemcsak megerősíti pozícióját mint a világ legnagyobb kekszgyártója - tavaly az amerikai cégnek ötmilliárd dolláros forgalma volt -, hanem európai jelenlétét is jelentősen megnöveli. A Danone jelenleg a második legnagyobb a piacon.

A Financial Times szerint a Kraftnál már korábban is felmerült a francia cég kekszüzletága mint lehetséges felvásárlási célpont. Piaci elemzők szerint, ha a Danone eladja a lassan fejlődő kekszüzletágát, jobban koncentrálhat a sokkal dinamikusabban növekvő ital- és tejüzletágára.

A Danone központja nem kommentálta az eladásról szóló híreket, de a cég részvényei komoly erősödésnek indultak.

Az amerikai Kraft nem ismeretlen Magyarországon, 1993-ban ők vették meg a Csemege Édesipari Vállalatot. A Kraft gyártja többek között a Milka, a Toblerone, a 3Bit csokoládékat, övé a Jacobs kávémárka is; nálunk leginkább azonban a Sport szelet gyártójaként ismert.

Bojkottól félnek

Ha igazak a hírek, és a Danone tényleg megállapodik az amerikaiakkal, az politikai vitákat okozhat Franciaországban, főleg a várhatóan megszűnő munkahelyek miatt. Emlékezzünk csak a hat évvel ezelőtti eseményekre, amikor országos bojkottot hirdettek a Danone termékei ellen, mert a cég a több franciaországi gyár bezárását határozta el.

A Danon szeretne elkerülni egy hasonló tiltakozási hullámot, írja a Reuters, ezért kedden tárgyal az eladásról a szakszervezeti vezetőkkel. Tulajdonképpen a cég eladásáról szóló hírek is a találkozó kapcsán merültek fel: egy szakszervezetis elmondta a Reutersnek, hogy lesz egy találkozó, ahol a kekszgyártó részleget érintő változásokról tárgyalhatnak a vezetőkkel.

Óvatosan a győri kekszgyárral

A Danone kekszgyártó részlegének eladása természetesen érinti a Győri Kekszet is, hiszen a Danone a tulajdonosa. Megkerestük a céget, mi lesz a Győri Keksz Kft.-vel, felmerült-e a tárgyalás alatt a magyar gyár sorsa. Azt a választ kaptuk, hogy a Danone-csoport kekszdivíziójának eladásáról megjelent hír pletyka. A Győri Keksz Kft., az üzletág magyar leányvállalata pedig nem nyilatkozik piaci pletykákról, közölte a cég.

A Danone nem először kerül az érdeklődés középpontjába a Győri Keksz miatt. Az előbb említett 2001-es gyárbezárások a győri gyárat is érintették volna. A francia cég akkori vezérigazgatója bejelentette, hogy 28 európai gyárából hatot bezár. Első körben két francia, egy olasz, egy holland, egy belga és a magyarországi gyár szüntette volna meg a termelést.

Magyarországon tüntetéseken tiltakoztak a tervezett bezárás ellen, és lánclevélben hívták fel a fogyasztókat arra, hogy bojkottálják a cég termékeit. A demonstrációk, tiltakozások és a kormány közbenjárásának hatására a Danon előbb haladékot kért, majd úgy döntöttek, hogy más megoldást keresnek. A gyárat nem zárták be, de elbocsátottak több mint háromszáz embert.

Egy éve újabb Danone-bojkottra szólítottak fel politikusok. Akkor az váltotta ki a tiltakozást, hogy a francia cég bejelentette, a kekszek gyártását székesfehérvári gyárába telepíti, Győrött csak a cukorkákat gyártanak majd. Annak a bojkottnak azonban már nem volt akkor visszhangja, mint a hat évvel ezelőttinek, és a győri keksz valóban fehérvári keksz lett (még ha a neve nem is változik).