A kis cégek bizakodóbbak, mint a nagyok

2007.11.16. 10:04
Továbbra is az export, a külföldi konjunktúra segíti a megszorítások miatt a magyar piacon visszaesett fogyasztás ellensúlyozását. Az Ecostat felmérése szerint a Top-100-ba tartozó cégek bizakodása visszaesett, a kisebbeké viszont stabil.

Az Ecostat Top-100 konjunktúraindexe idén októberben 91,2 százalék, a mutató az utóbbi három hónapban mérsékelt ütemben csökkent, a szeptemberi értéknél négy százalékponttal alacsonyabb. A nagyvállalatok rövid távú konjunktúramutatói az év első harmadában a 100 százalékos érték alatt, az azt követő négy hónapban e feletti tartományban helyezkedtek el.

Kivitelben jók

A nagyvállalatok 2007 végére és 2008 első harmadára szóló üzleti várakozásaiban kiemelkedő szerepet játszik a külgazdasági konjunktúra. Felvevő piacaik bővülésének köszönhetően az év első nyolc hónapjában az export dinamikája meghaladta a 18 százalékot, az import 14,4 százalékkal nőtt. Egyre valószínűbb, hogy idén a külkereskedelmi passzívum csökken, mintegy fele lesz a tavalyinak. Sikeres exporttevékenységükkel ezek a cégek nagyban hozzájárulnak a kiigazítások negatív hatásainak mérsékléséhez.

A belső piac ugyanis visszaesett: a reálkeresetek csökkenése miatt visszaestek a háztartások vásárlásai, a kiskereskedelmi forgalom volumene csökkent. A belső keresletet érezhetően mérsékelte az állami kiadások visszafogása.

Az októberben újra emelkedő infláció ellenére a Top-100-ba tartozó cégek meglepően optimisták a pénzromlás ütemét illetően. A nagyvállalatok szerint a fogyasztói árak átlagos emelkedése idén 6,1 százalék lesz. Ez a prognózis lényegesen elmarad a hivatalos előrejelzésekben nyilvánosságra hozott értéktől.

Jobban bíznak a kicsik

A kis- és középvállalati konjunktúra-index októberben 94,8 százalék volt, az utóbbi négy hónapban alig változott, szeptember óta kismértékben javult. Az idei havi mutatók fokozatosan emelkedő trendvonala az üzleti bizalom mérsékelt és kiegyensúlyozott erősödését jelzi.

A kis- és középvállalatok üzleti bizalma július óta stabil. Tapasztalataink alapján a vállalkozások gazdasági előrejelzéseiben jelentős elmozdulás általában akkor következik be, ha a felmérés időszakában működésüket közvetlenül érintő gazdaságpolitikai intézkedésre kerül sor. Abból, hogy a hazai vállalatok üzleti várakozásainak számszerűsített mutatói immár negyedik hónapja alig változnak, arra következtetünk, hogy a cégek működési feltételeiket, a hazai gazdaságban betöltött pozíciójukat összességében kiszámíthatónak tartják, további megszorításokkal nem számolnak.