Hülyék a cégek, nem kell nekik az adóegyszerűsítés

2007.09.25. 07:30
Elkezdődött a szokásos évi adóvita az OÉT-ben. A vállalatok képviseletében jelen lévők a kisadók összevonása ellen szólaltak fel. A 10 százalékos társasági adókulcs alkalmazhatóságát kiterjesztenék. A költségvetési hatásokkal nem törődnek.

Elutasították a kisadók jövő év elején esedékes összevonását a munkáltatók az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) tegnapi ülésén. Véleményük szerint ugyanis ezeket a hozzájárulásokat eredetileg nem is adók gyanánt, hanem különböző célkitűzések támogatása érdekében vezették be, öszszevonásukkal pedig pontosan ezek az eredeti célok sikkadnának el.

Sokallják a mértéket

A gazdasági szervezeteket képviselők a tervezett egységesítés utáni 5,5 százalékos mértéket is sokallották, és a kulturális, a munkaadói és az innovációs járulék, valamint a rehabilitációs és a szakképzési hozzájárulás megtartása mellett szólaltak fel. Fő kifogásuk az volt, hogy az összevonással megszűnik a szakképzési hozzájárulás cégen belüli felhasználásának lehetősége.

A kormány képviseletében Veres János pénzügyminiszter világossá tette, hogy az összevonás a cégek által régóta követelt egyszerűsítés irányába mutató lépés lehetne.

A munkaadók ahol csak lehet, könnyítenének

A tegnapi ülés másik meglepő fordulata az volt, hogy a munkáltatók felvetették az adómentes természetbeni juttatások 400 ezer forintos felső határának eltörlését, ezt azonban a munkavállalói oldal nem támogatta. A munkaadók magukévá tették a VOSZ azon javaslatát is, miszerint bizonyos feltételek teljesülése esetén a jelenlegi 5 millió forint helyett 50 millióig lehetne tízszázalékos adókulcsot érvényesíteni a társaságiadó-fizetés terén. A pénzügyminiszter válaszában jelezte: e módosítás forrásoldala egyelőre nem biztosított, így a javaslat csupán bizonyos adózói körök rovására valósulhat meg.

Szintén a költségvetési egyensúly megtartására hivatkozva utasította el Veres a munkavállalók azon kérését, amely a személyi jövedelemadózásban a sávhatárok eltolására vonatkozott.

Fontos még megemlíteni, hogy a munkáltatók úgy vélték: a hitelintézeti céltartalékok megadóztatásával a jövőben nehezebbé válik a hitelfelvétel a vállalkozások számára, az új áfatörvény alkalmazása pedig komoly feladat elé állítja a cégeket. Hozzátették: a súlyosbodó bírságok fényében szükséges lenne jogszabályi szinten is különbséget tenni a téves jogismeretből fakadó hibák, valamint a szándékos adócsalás között.