Az adat brutális erővel igazolja azt a feltételezést, mely szerint a magyar gazdaságot nagy mértékben érinti a pénzügyi válság által kiváltott európai recesziós hullám. A hazai termékek iránti kereslet visszaesett, ez pedig beárnyékolja a növekedési kilátásokat is. A Központi Statisztikai Hivatal ma közzétett adatai egyébként alig különböznek az előzetes számoktól.
Hogy pontosan mennyire csökkenti mindez a növekedési kilátásokat, azt még nem tudni, hiszen az import is csökkent, így például az euróban kifejezett export-import olló újra pozitív lett. Vagyis egyelőre a növekedési hatás nem sokkolóan nagy, de a tartósan alacsony exportdinamika bizonyosan lefullasztja a magyar gazdaság utolsó növekedési motorját.
A vállalati pesszimizmus a napokban megjelent bizalmi indexek szerint jelentősen erősödött, ami arra utal, hogy a gazdaságban nehéz hónapok következnek.
2008. augusztusban a külkereskedelmi forgalom volumene exportban 7, importban 8 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban, miközben 2008. január-augusztusban a kivitel és a behozatal volumene egyaránt 8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. A külkereskedelmi mérleg 11 milliárd forint (25 millió euró) aktívumot mutatott, ami 121 milliárd forint (482 millió euró) javulást jelent a 2007. január-augusztusi 111 milliárd forint (457 millió euró) passzívumhoz képest – közölte a KSH.
2008 első nyolc hónapjában a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest exportban nem változott, importban 1%-kal emelkedett, így a cserearány 1 százalékkal romlott. Az időszak folyamán a forint a főbb devizákhoz képest összességében közel 3 százalékkal felértékelődött, ezen belül valutánk az euróval szemben 1, a dollárhoz viszonyítva 13 százalékot erősödött.
A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2008 első nyolc hónapjában 7, illetve 5 százalékkal volt több, mint 2007 azonos időszakában, miközben augusztusban az export 1, az import 5 százalékkal csökkent. Az időszak egészét tekintve az exportforgalom főbb húzótermékei közül továbbra is az átlagot meghaladó mértékben nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek kivitele és behozatala; exportban a romániai kiszállítások, míg importban a Belgiumból érkező beszállítások jelentős növekedése volt a bővülés meghatározó tényezője.