A 27 tagot számláló Európai Unióban a legfejlettebb régió 2005-ben Belső-London volt. Ott az egy főre eső GDP - vásárlóerő-paritáson mérve - az EU-átlag háromszorosát érte el. A képzeletbeli dobogó második fokára Luxemburg került, ahol az uniós átlag 264 százalékát érte el a vásárlóerő-paritáson mért egy főre eső GDP, míg Brüsszel a maga 241 százalékos mutatójával a harmadik legfejlettebb régió volt.
Mi ettől nagyon messze vagyunk. Magyarország hét régiója három évvel ezelőtt nem érte el az uniós átlag kétharmadát. A szóródás azonban hazánkon belül nagy.
A fővárost és Pest megyét lefedő közép-magyarországi régió olyannyira kiemelkedik, hogy fejlettebbnek számított 2005-ben, mint az EU-átlag. (A mutató 104,9 százalék.) Budapestet a Nyugat-Dunántúl követte, de csak 63,7 százalékot tudott felmutatni. Nyugat-Dunántúlon az egy főre eső bruttó hazai termék az uniós átlag háromötöde volt, a többi régióban pedig még a felét sem érte el. Dél-Dunántúlon 44,6, Dél-Alföldön 43,6, Észak-Magyarországon 42,3, végül Észak-Alföldön 40,9 százalékot mutatott ki az Eurostat.
Miért éppen ez a mutató?
Egy ország, térség fejlettségét a gazdaságstatisztikában általában a vásárlóerő-paritáson mért, egy főre eső GDP-vel mérik.
A régiós versenyfutásban a középmezőnyben voltunk három esztendővel ezelőtt. Szlovénia 86,9 százalékos adatával magasan a legfejlettebb államnak számított, a csehek 76,6 százalékos mutatója a második helyre kényelmesen elegendő volt, mi pedig 64,3 százalékkal követtük őket. Akkor még magunk mögött tudtuk a szlovákokat (60,6 százalék), a lengyeleket (51,3 százalék), nem beszélve a románokról (35,4 százalék).
Azóta hátrébb szorultunk, térségbeli vetélytársainknál a gazdasági növekedés jóval gyorsabb volt az elmúlt pár évben, mint nálunk. Így nemcsak a szlovénok és a csehek állnak már előttünk, de az észtek is beelőztek, sőt, a szlovákok is utolértek minket.
Minden hatodik régió nagyon fejlett
Az uniós átlag 125 százalékát minden hatodik régió érte el. Közülük 8 német, 5-5 holland és egyesült királyságbeli, 4-4 olasz és osztrák régió.
Ha azt mondtuk, mi még messze vagyunk a fejlettségtől, mit szóljanak a két legutóbb csatlakozott nemzet, a románok és a bolgárok. Az EU legfejletlenebb régiója egy román régió, ahol mindösszesen az uniós átlag 24 százalékát érte el az egy főre eső GDP. A 15 legfejletlenebb régió mindegyike Bulgáriában, Romániában és Lengyelországban van.