Fordított adófizetésre kötelezik a felszámolás alatt álló társaságokat

2007.11.28. 07:51
Nem tudni, mekkora haszna lesz annak, hogy fordított áfafizetést kell alkalmazni a felszámolás alatt álló cégekkel folytatott ügyleteknél. Várhatóan nem egyértelműen bevételnövekedés lesz az eredmény, hanem az, hogy egyszerűen megtisztul a gazdaság a fiktív ügyek egy részétől.

Változik a felszámolás alatt álló cégek áfafizetése jövőre. Százezer forint érték felett ugyanis fordított áfafizetést kell alkalmazniuk a feleknek. Vagyis ha egy felszámolás alatt álló társaság százezer forintnál nagyobb összegű számlát állít ki (praktikusan, eladja a vállalkozás értékesebb tárgyi eszközeit, hogy adósságait törleszthesse), akkor a fordított áfafizetés elve szerint kell eljárni. Azaz a felszámolás alatt álló cég nettó összegű számlát állít ki, így az áfa befizetése (és adott esetben visszaigénylése) a vevő feladata lesz.

Ennek köszönhetően megszűnik majd az a kézenfekvő csalási lehetőség, hogy a felszámolás alatt álló társaság nyakra-főre állít ki számlákat (áfát persze nem fizet, hiszen nincs miből), majd a számla befogadója egyébként jogosan visszaigényli a be nem fizetett áfát. A kormányzat abszolút értelemben nem pluszbevételeket vár a változástól. Sokkal valószínűbb, hogy csökkenő forgalommal reagál majd a gazdaság, hiszen nem éri meg fiktív számlákat gyártani, az áfacsalásra épített forgalmat generálni. Ezzel a tömeggel vélhetően mérséklődik majd a piac, kérdés persze, hogy ez mekkora tételt jelent.

Valószínűleg csak a már beérkezett adatok alapján lehet visszaszámolni, hogy mekkora összeget jelentett ez a típusú áfacsalás - mondta Kőszegi Márk, a Pénzügyminisztérium helyettes szóvivője. Ha egy felszámolás alatt álló társaság értékesítette tárgyi eszközeit, fennállt a visszaélés lehetősége, így jogos lépés volt kiküszöbölni ezt a problémát - mondta Heinczinger Róbert, az Ernst & Young adószakértője, aki nem tudta megbecsülni, hogy mekkora adótömeget tehet ki az így elcsalt áfa mennyisége, ugyanakkor nyilván nem véletlenül kellett a szabályt megváltoztatni.

Valószínűleg egyébként nem ez a típus teszi ki az áfacsalások legnagyobb részét. A felszámoló csak utólag szembesülhet ezekkel a problémákkal, már ha megkapja a szükséges adatokat - mondta Molnár György, a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesületének elnöke. Elképzelhető, hogy történnek ilyen visszaélések, az a társaság, amellyel szemben elrendelik a felszámolási eljárást, de felszámolót még nem rendeltek ki a feladatra, magánakciókba is kezdhet. Ez az áfacsaláson kívül persze azt is jelentheti, hogy nem a már meghatározott sorrend szerint kártalanítja az ügyfeleket.