További Magyar cikkek
Bár a részvénypiacok, a devizapiacok vagy az árupiacok jövőbeni mozgásának alakulása nagyon nehezen jelezhető előre, van valami, amiben Magyarországon mind a kis-, mind a nagybefektetők egyetértenek. Ez pedig a hazai irányadó kamat várható csökkentése és ezáltal a hozamok mérséklődése. Annak ellenére azonban, hogy a befektetők nagy részének nincs kétsége ezen esemény bekövetkeztével kapcsolatban, kevesen használják ki az információ adta lehetőségeket üzletkötésre.
A hasonló ügyleteket pedig az úgynevezett FRA-n (Forward Rate Agreement) keresztül lehet lebonyolítani. Ezzel a befektetési instrumentummal a jövőbeni kamatok várható alakulására lehet fogadni. Például hogy 3 hónap múlva hol lesznek a három, a hat vagy a 12 hónapos hozamok, vagy 6 vagy 12 hónap múlva milyen értékeken lesznek ugyanezek.
Bonyolultan hangzik, de jól hoz
Amennyiben például arra számítunk, hogy 3 hónap múlva megkezdődnek a kamatcsökkentések, akkor a 3x6-os FRA eladása a megfelelő lépés. Ennél arra fogadunk, hogy 3 hónap múlva a féléves hozamok alacsonyabb szinteken lesznek, mint most. Jelenleg a 6 hónapos hozamszint 7,6 százalékon áll, ám amennyiben a kamatokat a közeljövőben valóban csökkentik, ezek az értékek jelentős visszaesést mutathatnak.
A befektetés szépsége, hogy egymilliárd forint értékű FRA megnyitásához mindössze kétmillió forint szükséges. Amennyiben a kamatok egy százalékponttal mérséklődnek, azaz 7,6 százalékról 6,6 százalékra esnek, a kétmillió forint letétünkre 2,5 milliót kereshetünk. Az elérhető hozamok tehát meglepően magasak, míg a kockázatok nem túl jelentősek, hiszen szignifikáns kamatemelésre idén nem számít senki.
Mi indokolja a kamatcsökkentést?
De miért is fognak a kamatok csökkenni nálunk? A GDP növekedési üteme 2006 utolsó negyedévében 3,2 százalékra lassult a korábbi 4 százalékról, ami elsősorban a belső kereslet jelentős lassulásának a következménye. A gazdasági növekedés visszaesése tehát a kamatok csökkentését és a pénzkínálat bővítését kívánja.
Bár januárban a fogyasztói árindex rég nem látott értékekre emelkedett, és 9 százalék körül valószínűleg márciusban már tetőzött, az év végére az inflációs nyomás 5,2 százalékra mérséklődhet, sőt 2008-ra akár 4 százalék alatt is láthatjuk majd a fogyasztói árindexet, ami megfelel a jegybank 2–4 százalékos elképzeléseinek. Az év második felében így összességében az 1 százalékos kamatvágás sem kizárt. Bár ezek a tények valamilyen szinten már megjelennek a jelenlegi kötvényárfolyamokban, egy esetleges kamatvágás mindenképpen további hozamesést eredményezne.
Hosszabb távra így az FRA eladása jövedelmező lehet. Pozíciók felvétele már most is javasolt, ám amennyiben a közeljövőben egy esetleges koalíciós válság a forintot és a kötvénypiacot megijesztené, valószínűleg még jobb beszállási szintekre is lenne lehetőségük a befektetni vágyó ügyfeleknek.