Indul a fővárosi fürdőfelújítás

2006.12.19. 08:18
Jövő év januárjában megkezdődik a főváros három műemlék fürdőjének – Gellért, Lukács és Széchenyi – a felújítása. A munkálatok várhatóan több mint egy évet vesznek igénybe, befejezésük 2008. március 10-re várható. A beruházás több mint hárommilliárd forintba kerül, de még nyolcmilliárd kellene a rekonstrukción túli fejlesztésekre.

Jövő év januárjában megkezdődik a főváros három műemlék fürdőjének – Gellért, Lukács és Széchenyi – a felújítása. A munkálatok várhatóan több mint egy évet vesznek igénybe, befejezésük 2008. március 10-re várható. A beruházás 3,12 milliárd forintból valósul meg, ebből 2,265 milliárdot a létesítményeket üzemeltető Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) még tavasszal, a Magyar Turisztikai Hivatal műemlék gyógyfürdők felújítására kiírt országos pályázatán nyert el, a fennmaradó részt a tulajdonos Fővárosi Önkormányzat biztosítja.


A Széchenyi fürdő egyik már felújított gyógymedencéje

Három fürdő, három kivitelező

A kivitelezőket ősszel közbeszerzési eljárás keretében választották ki. Rák Tibor, a BGYH műszaki igazgatója elmondta: a Széchenyire, illetve a Lukácsra három, a Gellért felújítására négy ajánlat érkezett. A Széchenyiben elvégzendő munkálatok kivitelezője a Construm Kft., a Gellérté a Kalotherm Zrt., a Lukácsé a Tempero Zrt. lesz. A győztes pályázók mindegyike korábban is végzett hasonló jellegű munkálatokat a fürdőüzemeltető valamely létesítményében.

A januárban kezdődő beruházás az épületek rekonstrukcióját célozza. Itt a legfontosabb munkálatok elvégzésére elegendő a rendelkezésre álló pénz, ám mint Rák Tibor közölte: számos gépészeti feladat megoldására is szükség lenne a cég által üzemeltetett tíz állandó és öt idényjellegű fürdőben, illetve strandon.

Ezek további többmilliárdos befektetést igényelnének. S e tételek nagyságát növeli az is, hogy az országban még működő 14 műemlék gyógyfürdőből nyolcat a BGYH üzemeltet; ezeknél a létesítményeknél egészen más feltételekkel lehet a megfelelő vízminőséget előállítani, a gépészeti előírásoknak megfelelő feltételeket kialakítani, mint az újonnan épülő egységekben. Mindehhez azonban a társaságnak nincs saját forrása, így csak egy esetleges újabb pályázat vagy más lehetőség útján valósítható meg.

Rossz volt, rossz lesz

A társaság az idén várhatóan negatív eredménnyel zárja az évet, és a 2007. évi kilátások sem túl biztatók – tudtuk meg Méhészné Besze Csilla gazdasági igazgatótól. Bár az idei nyár – köszönhetően a jó időnek – lényegesen több látogatót vonzott a fővárosi strandokra, mint a 2005-ös, az így keletkezett árbevételtöbblet sem elegendő ahhoz, hogy az egyéb területeken keletkező veszteségeket pótolják. Az idegenforgalom őszi visszaesése a céget is érzékenyen érintette, fürdői közül ugyanis sokat nagy számban külföldiek látogatnak – a Széchenyiben ez az arány általában 40 százalék körülire tehető.

A szeptember–októberi események következtében elmaradó külföldiek miatt viszont számottevő bevételkiesésük volt. December elején már érezhető volt némi javulás, de ez is elmaradt a megszokottól. Mindezek alapján várakozásaik szerint év végéig az árbevétel 5,2 milliárd forint körül alakul, az adózott profit pedig 300 milliós negatívumot mutathat.

Mínusz négyszázezer vendég

A jövő évet a három fürdő felújítási munkálatai miatt lényegesen alacsonyabb látogatottsággal tervezik. Valószínűsíthető ugyanis, hogy a közönség egy része más létesítményt választ, illetve időszakosan lemond az ilyen típusú szolgáltatásról. A három létesítménytől a cég fürdőszolgáltatásból származó árbevételének 70 százaléka származik.

Várakozásaik szerint az idei 3,7 millióval szemben jövőre 3,3 millióan keresik fel az egységeiket. Ezzel párhuzamosan viszont számottevő költségnövekedéssel kalkulálnak, döntően az energiaárak (jelenleg a kiadásaik 10 százaléka) emelkedéséből adódóan. Mivel az árakat tovább emelni már nem tudják, csak jelentős belső takarékossági programok révén van lehetőségük az így kieső bevétel, illetve a megemelkedett kiadások hatását némiképp kompenzálni.