Szinte mindenben lehet E412?

2007.08.06. 15:01
Főleg a tejtermékek kerülnek szóba guargumivonalon, ám a húsfélék, az édes- és sütőipari termékek, a szószok és akár a levesporok is tartalmazhatják. Azokban a termékekben, amelyeken nem szerepel az E412 jelzés, nincs ilyen sűrítőanyag.

A dioxinszennyezettséggel kapcsolatos információk folyamatosan elérhetővé válnak bárki számára, csak az oevi.hu honlapot kell meglátogatni. Négyóránként kerülnek fel újabb információk – ígérte Süth Miklós országos főállatorvos. Már most 45 oldalnyi anyag várja az érdeklődőket.

Csak a jéghegy csúcsa

Több százezer vállalkozás lehet érintett a szennyeződésben, hiszen a guargumi importőrétől kezdve az élelmiszer-előállítókon át a fuvarozók és a boltok is kapcsolatba kerülnek a termékekkel. Éppen a nagy szám miatt nem lehet minden terméket ellenőrizni, felülről kell haladni. Ha a guargumi magyarországi forgalmazói figyelmeztetik a vásárlókat, gyorsabban és eredményesebben találhatók meg az Indiából származó sűrítőanyaggal kezelt termékek – mondta Süth.

Eddig 22 termék

Az európai tesztek alapján eddig 22 esetben bizonyosodott be, hogy a dioxintartalom az egészségügyi határérték felett van, ezeket a termékeket ki is vonták a forgalomból.

Pánikra semmi ok. Egy hétvégét remekül ki lehet bírni guargumi nélkül is, reggelivel, ebéddel, vacsorával – állítja a főállatorvos, aki saját maga is gondosan vizsgálja, szerepel-e az összetevők között az E412-es, a guargumi, a guarliszt, vagy a guargyanta-adalék. Ha egy terméken nem jelzik az E412 sűrítőanyagot, akkor abban nincs is guargumi – mondta. Főleg a tejtermékekről szólnak a hírek, azonban a húsfélékben, édes- és sütőipari termékekben, szószokban, levesporokban is használatos az E412.

A hétvégi 22 bejelentett vállalkozást újabbak követték, durván 100 cég jelezte, hogy használ guargumit. Süth Miklós kijelentette, a közzétett lista pozitív, ugyanis azokat a cégeket tartalmazza, akik önellenőrzik a termékeiket és felelősen cselekednek. Elmondta azt is, a határidő folyamatos, a 3 millió forintos bírságot annak kell fizetnie, aki nem működik együtt a hatóságokkal, azaz nem jelenti a guargumi felhasználását.

Nemcsak önjelentkezés alapján keresik a guargumi felhasználóit, a települések önkormányzatait is felkérték, tájékoztassák a hatóságot a szóba jöhető vállalkozásokról.

Példaértékű szereplés

Az első bejelentések szombaton érkeztek, a négy napig tartó vizsgálatok (az előkészítés vesz igénybe sok időt) eredményeit csütörtök-péntekre várják. A 440 000 forintos vizsgálatot a cégeknek kell állniuk, de a pénz másodlagos fontosságú – mondta az országos főállatorvos.

A dioxinszennyezettség kérdésében Magyarország úgy szerepel, hogy az példaértékű lehet a másik 26 országnak is – véli Süth Miklós. Szerinte a lehető leghamarabb vették fel a kapcsolatot a társszervezetekkel, és a lakosságot is a lehető legjobban tájékoztatják.

Ellenőrizhetetlen kereskedelem

Európába három ország importál közvetlenül guargumit Indiából, méghozzá Svájc, Anglia és Spanyolország. Magyarországon van olyan guargumi, ami Lengyelországból került hozzánk, mégis Indiából származik. Az EU-n belüli szabad kereskedelem miatt szinte lehetetlen kideríteni, milyen útvonalon került a hazai cégekhez a termék.

Állami kártalanítás nem várható, hiszen a kárt a termelők okozták. Nem a kormány és nem is a hatóságok feladata minden egyes terméket ellenőrizni, hanem a felelős élelmiszer-előállítóké – mondta Süth Miklós.

Az Európai Bizottság július végén értesítette valamennyi tagállamot, hogy a svájci hatóság szerint magas dioxin és pentaklorfenol szennyezettségű guargumi adalékanyag került forgalomba, az információk szerint az India Glycols Ltd. által forgalmazott tételeket érinti a magas szennyezettség. Ezt követően augusztus elején több magyar cég is jelezte, használnak indiai guargumit.