Már nem kapkodunk a hitelek után

2007.09.03. 10:49
Évek óta először fordult elő, hogy csökkent az újonnan felvett lakáshitelek összértéke, aminek egyik oka, hogy a megszorítások miatt egyre több háztartás számára jelent vállalhatatlan terhet a hiteltörlesztés. A BG Hitel & Lízing (BGHL) elemzése azokat a lehetőségeket mutatja be, amelyekkel csökkenthetőek a törlesztőrészletek, illetve mérsékelhető a szükséges önerő.

A DEM lakáshitel-monitora szerint a lakáshitel-állomány három éven keresztül tartó töretlen felfutása sokat veszített a lendületéből, idén áprilisban, májusban és júniusban az előző év azonos időszakához viszonyítva csökkent az újonnan felvett lakáshitelek mennyisége. A lakáscélú hitelekre kötött szerződések összege folyó áron is alatta maradt az előző évi szintnek. Az első félév átlagában hétszázalékos a csökkenés a monitor adatai szerint. A visszaesés főleg a támogatott forinthiteleknél számottevő, de a devizahitelt felvevők száma is csökkent. Érdemes tehát áttekinteni, milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik szűkösebb anyagi keretek mellett szeretnének lakáshoz jutni.

Közvetlen támogatások

A rendelkezésre álló összeg kiegészítésére az egyik legkézenfekvőbb megoldás az állami támogatás igénybe vétele lehet. Itt nem elsősorban az állami kamattámogatású hitelekre gondolunk, hiszen ezek kondíciói hasonlóak egyes piaci devizahitel-konstrukciókhoz, és előfordulhat akkora eltérés a devizahitel javára, hogy a korábbi forinthitelek átváltásán is megéri elgondolkodni.

A kamattámogatás mellett az állam közvetlen támogatásokat is nyújt: ilyen a lakásépítési (lakásvásárlási) kedvezmény (lék), illetve a fiatalok otthonteremtési támogatása (fot), ismertebb nevükön a szocpol, illetve a félszocpol. A lékkel új lakás vásárlását az állam egy gyerek után 900 ezer, a második gyermek után 1,5 millió, a harmadik gyermek után 1,4 millió, a negyedik gyermek után 800 ezer, minden további gyermek esetében 200 ezer forint támogatással segíti. A fot esetében ezek a támogatások feleződnek, de a kedvezményeket használt lakás vásárlására is fel lehet használni.

A lék esetében lehetőség van arra, hogy a támogatást csupán a tervezett gyermekek után vegye fel a házaspár. Az állam ezt az úgynevezett megelőző kölcsönt mindenféle költség nélkül biztosítja. Ha valamilyen oknál fogva a vállalt gyermekek nem születnek meg a kitűzött határidőig, a támogatást vissza kell fizetni.

Havi részletek

Míg az önerő nagy részét biztosítja a lék vagy a fot, a havi befizetések nagyságát a lakás-takarékpénztári szerződés bevonásával lehet mérsékelni. A konstrukcióban a hitelnyújtás a lakás-takarékpénztári szerződés megkötésével együtt történik. A kezdeti időszakban az ügyfél csak a kamatot és a kezelési költségeket fizeti a hitelintézetnek, és ezzel párhuzamosan helyezi el megtakarításait lakás-takarékpénztári számláján. A tőketörlesztést az összegyűjtött megtakarítás, a kapcsolódó - a befizetett összeg 30 százalékát kitevő - állami támogatás, illetve az erre fizetett kamat együttesen váltja ki, ezért az ügyfél kedvezőbb részleteket fizet a lakás-takarékpénztári megoldással, mintha csak hitelt törlesztene.

A fotot olyan 35 év alatti, gyermeket nevelő házastársak, élettársak vehetik igénybe, akik Budapesten 12, vidéken pedig 8 millió forintos vételárat meg nem haladó lakásba szeretnének költözni.

A lék új lakás építéséhez vagy vásárlásához nyújt támogatást. A támogatással megvásárolható ingatlan értékét, illetve a szobaszámot a törvény a méltányolható lakásigényként határozza meg. Négyfős család esetében legalább két szoba, de legfeljebb négy lakószoba jelenti a méltányolható lakásigényt. Vételárban ez két szoba esetén Budapesten 15, míg vidéken 14 millió forintos maximális árat jelent.