Jobban élünk, mint egy nap múlva

2006.12.31. 12:40
Általános áremeléssel kezdődik és adóemelést is hoz az új év: januártól számos termék és szolgáltatás drágul, a legtöbb a hivatalosan várt, 6,5-7 százalék körüli inflációnál nagyobb mértékben. Leginkább a gáz és a távhő ára ugrik meg, de a lakhatás valamennyi költsége emelkedik. Drágulnak egyes élelmiszerek, a postai szolgáltatások és a legtöbb gyógyszer is, utóbbiakat ezentúl nemcsak patikákban vehetjük meg. A tömegközlekedés tarifái több lépcsőben emelkednek. Az életszínvonal két évet eshet vissza, a reálbérek akár 4 százalékkal is csökkenhetnek.

A legóvatosabb becslések szerint is 6,4-6,6 százalék lesz jövőre az infláció, de az áremelések legtöbbje ismét az év elején zúdul ránk, így az árszint akkor 10 százalékot is meghaladó mértékben emelkedhet. Mivel jövőre várhatóan csak 2,5-3 százalékkal nőnek nemzetgazdasági szinten az átlagkeresetek, a reálbérünk – az elmúlt öt év jelentős, évi 9,6-18,9 százalékos emelkedése után – csökkenni fog, akár 4 százalékkal is.

A gazdasági elemzők és az Index egy korábbi előrejelzése szerint a reálbérek csökkenése nem vezet az életszínvonal tartós visszaeséséhez. Bár 2007-ben rosszabbul élünk majd, mint idén vagy tavaly, a 2004-es szintre azért nem esik vissza az életszínvonalunk. Az év első hónapjai azonban kemény megpróbáltatásokkal járhatnak, főként az energiárak emelkedése miatt.

Lesz gázáremelés

Január elsejétől akár hetven százalékkal is drágulhat a távhő és a gáz ára azoknak, akik jelenleg kapnak támogatást, januártól azonban a megváltozott rendszerben nem lesznek arra jogosultak. A fővárosban két lépcsőben drágul a távhő: januárban 37 százalékkal, majd áprilisban 8,4 százalékkal emelkedik a Főtáv szolgáltatása. A többi nagyváros távhőtarifáiról bővebben >>

A fogyasztók által fizetendő – a becslések szerint átlagosan mintegy húsz százalékkal dráguló – gáz köbméterenkénti ára 60,88 és 101 forint között változik az új rendszerben. Ebben öt, az egy fogyasztási egységre jutó jövedelemtől függő sávot alakítottak ki.

Azok, akik január 8-ig beadják a támogatási kérelmet, már januárra – tehát a februári számlában – megkapják a kedvezményt, de az visszamenőlegesen az egész évre jár mindazoknak, akik március 31-ig igénylik a támogatást. A gázáremelésről és a támogatási rendszer változásáról további részletek >>

Akik lakik, fizessen

Nemcsak a táv- és a gázfűtés, hanem minden egyéb, a lakhatással kapcsolatos költség is emelkedik januártól. A fővárosban 9,8 százalékkal emelkedik a vízdíj, 9,4 százalékkal a csatornadíj, míg a szemétszállításért 8,4 százalékkal kell majd többet fizetni. A szennyvíz-szippantás 9,4 százalékkal lesz drágább, és csak a kéményseprés díja nő az inflációnál kisebb, 5,1 százalékos mértékben.

Az áram áráról az elmúlt hetekben eltérő hírek láttak napvilágot. A Népszabadság december 8-án még arról írt, hogy lehet: egyáltalán nem emelkedik a villanyáram ára januártól, a Portfolio viszont december 12-én már 5 százalékos áremelést prognosztizált 2007-re.

Nemcsak élni, hanem halni is költségesebb lesz. A budapesti temetkezések díjai átlagosan 8,1 százalékkal emelkednek, de például a bazilika urnafülkéinek megváltása várhatóan tíz százalék körül fog drágulni.

Drágító pékek, kiváró húsosok

Az egyes élelmiszerek árai eltérő mértékben emelkednek januártól – legalábbis az előzetes piaci tervek és ígéretek szerint. A hús ára a húsipari szövetség tervei szerint húsvétig nem emelkedik, az ágazat a reálkeresetek várható csökkenése miatt egyébként is a húsfogyasztás visszaesését várja.

A baromfi terméktanács elnöke 10-15 százalékos emelést tartana indokoltnak, de elképzelhető, hogy ez is csak az első negyedév végén következik be. A tejtermékek az év első három hónapjában 6-8 százalékkal drágulhatnak a nyerstej árának növekedése miatt, míg a pékek február elsejétől legalább 15 százalékos emelést szeretnének elérni (bár 20-22 százalékos drágítást tartanának indokoltnak).

Dráguló tömegközlekedés és posta, emelkedő sztrádadíj

A tömegközlekedés díjai több lépcsőben emelkednek. Januártól a legtöbb helyi közlekedési társaság emeli díjait: a BKV felnőtt havi bérletei 6900 forintról 7350 forintra, a diákbérletek 2600 forintról 2950 forintra emelkednek. A vonaljegy drasztikusan, 230 forintra drágul – ez 24,3 százalékos áremelést jelent –, a metrószakaszjegy 38 százalékos drágulással 180 forint lesz a mostani 130 forint helyett.

Pécsett a vonaljegy 155 forintról 19 százalékkal 185 forintra, a felnőtt összevont bérlet 4212 forintról 5000 forintra drágul. A most 130 forintos miskolci vonaljegyek januártól 160, júniustól 180 forintra drágulnak, ráadásul a durva emelést drasztikus járatritkítás kíséri. A bérletek ára szintén két lépcsőben emelkedik 3910 forintról 4900 forintra. Szegeden 200 forintba kerül januártól a most még 150 forintos vonaljegy, a bérlet ára 4700 forint lesz a mostani 4165 forint helyett.

A helyi közlekedési vállalatok után februárban a Volán társaságok és a MÁV is emeli tarifáit. A vasúti díjak ekkor 16 százalékkal, míg a közútiak 6 százalékkal emelkednek. A februárit még egy áremelés követi: május elsejétől buszon átlagosan további 4, míg vonaton újabb 17 százalékkal drágább jegyekért utazhatunk, emellett számos kedvezményt is megszüntetnek, megnyirbálnak.

Nemcsak a tömegközlekedéséért, hanem az autópályák használatáért is többet kell fizetni januártól. Igaz, a személyautósok megússzák vicces kis emelésekkel, a négynapos matrica például a nyári szezonban 10 forinttal lesz drágább – április végéig és október elejétől az idei áron vehetjük meg –, míg az éves vinyetta ára 200 forinttal emelkedik. A fuvarozók viszont megszívják: a D4-es kategóriában az éves díj az idei 190 ezer forintról 219 ezerre emelkedik.

A gazdasági miniszter döntése értelmében a postai díjszabás is emelkedik januártól. Az 50 grammos küldemények ára 90 forintra, a 30 grammos szabványlevelek ára 62 forintra emelkedik. Az elsőbbségi levelek kézbesítése 30 grammos kategóriában 95 forintra, 50 grammos küldemények esetében pedig 135 forintra drágul.

Gyorsan legyünk betegek

Már csak néhány napunk van arra, hogy az idei feltételekkel intézzük egészségügyi problémáinkat. A gógyszergazdaságossági törvény már hatályba lépett, míg a január 15-től hatályos gyógyszer-támogatási rendelet értelmében csökken valamennyi készítmény tb-támogatása – 90 százalékról 80-ra, 70-ről 55-re, 50-ről 25-re –, valamint megszűnik az ingyengyógyszer is, miután a százszázalékos tb-támogatással felírt orvosságokért 300 forintos térítési díjat kell majd fizetni.

Jön a vizitdíj is, igaz, nem januártól, hanem február 15-től. A december 11-én elfogadott törvény értelmében háziorvos és a szakorvos felkeresésekor vizitdíjat, míg a kórházi tartózkodás idejére napidíjat kell fizetni, aminek mértéke 300 forint lesz. Nem kell vizitdíjat fizetniük a 18 év alattiaknak, ingyenes marad járványügyi ellátás, bizonyos szűrővizsgálatok, a terhesgondozás, a gyermekágyas anyák gondozása, a szülészeti ellátás. Mentesség jár a tartós gyógykezelésre szorulóknak, a dialízisre járóknak, az onkológiai ellátásban részesülőknek is. Részletek az egészségügyi reformról >>

Az APEH sem kímél minket

Az áremelések mellett adóemeléseket is hoz az új év. Az ország több városában és egyes fővárosi kerületekben az októberben megválasztott önkormányzatok már néhány hónap után új adót vetettek ki, januártól többek között a VII. és a XII. kerületben is kell kommunális adót fizetniük a magánszemélyeknek.

Az igazi érvágást azonban a nyáron elfogadott, és részben már hatályba lépett adócsomag egyes elemei jelentik. Bár nő az adómentesen adható étkezési juttatás és az szja sávhatára 1 550 000 forintról 1 700 000 forintra emelkedik – ami éves szinten 27 ezer, vagyis havi 2250 forintnyi adócsökkentést jelent azoknak, akik keresete legalább évi 1,7 millió, vagyis havi 141 700 forint –, a változások többsége mégis inkább szigorítás. Akiknek a keresete eléri a nagyjából 6,5 millió forintos éves járulékhatárt, 4 százalékos szolidaritási adót is fizetni fognak, vagyis a felső adósávjuk 36-ról gyakorlatilag 40 százalékra emelkedik.

Számos adókedvezmény, így többek között a sulinet 60 ezer forintos vagy a szellemi tevékenység 50 ezres kedvezményes is, megszűnik december 31-én. Az új lakáshitelesek sem kaphatnak szja-kedvezményt ezentúl, míg azok, akik eddig jogosultságot szereztek erre, ezt az adókedvezményt legfeljebb 2010-ig használhatják. A nyugdíjak is beszámítanak ezentúl az adóalapba – bár adómentesek maradnak –, ha a nyugdíjas dolgozik. Jövő nyártól szűkül az egészségpénztárak által adómentesen nyújtható szolgáltatások köre is, tavasszal jöhet az őstermelők és a szülőkkel élő nagykorú eltartottak járuléka.

Megjelenik az elvárt adó, így minden társas és egyéni vállalkozónak – kivéve, akikre normatív módon nem vonatkozik ez a kötelezettség – kell személyi jövedelemadót vagy társasági adót fizetnie. Az evásoknak januártól megemelkedik az osztalékadót kiváltó adó mértéke, az ekhósoknak a járulékterhei növekednek. További adóváltozások >>