Gyurcsány: A kisadók összevonása nem vezet adóemeléshez

2007.09.17. 19:55
A miniszterelnök munkaadói érdekképviseletek vezetőivel konzultált és ígéretet tett arra, hogy az egyszerűsítés leple alatt nem kell felkészülniük az elvonás növelésére. Új GDP-növekedési prognózisokkal is előállt a kormányfő.

Nem jár majd adóemeléssel a tervezett kisadók összevonása - közölte a miniszterelnök, miután találkozott több munkaadói szervezet, illetve kamara képviselőivel. Gyurcsány Ferenc újságírókkal azt is közölte, hogy jövőre és két év múlva a gazdasági növekedés nagyobb lehet a korábban vártnál.

Mint ahogyan az Indexen elsőként beszámoltunk róla, a jövő évi adócsomag egyik pontja az adóegyszerűsítés. Ez magában foglalja bizonyos kisadók összevonását, míg más kisebb terheket eltörölnének. Ami az előbbit illeti, a munkaadói járulékot, a rehabilitációs, a szakképzési és az innovációs hozzájárulást összevonnák, úgy, hogy az ezeket kiváltó közteher alapja a bruttó bér lenne, mértéke pedig 5,5 százalék. Ezt az új sarcot egy számlára kell fizetni az eddigi négy helyett.

Ami pedig az utóbbit illeti: végleg eltörölnék a többi kis adót, tehát elbúcsúzhatunk az olyan egzotikusan hangzó sarcoktól, mint a kulturális, a földvédelmi és az erdőfenntartási járulék, a vadvédelmi, a halászatfejlesztési és a tenyésztési hozzájárulás.

A "Megállapodást a jövőnkért" című kiáltványt aláíró szervezetekkel folytatott megbeszélés témája a feketegazdaság elleni küzdelem volt. A kormányfő úgy fogalmazott: a pénzügyminiszter garanciát vállalt arra, hogy az adók mértéke országos szinten nem változik. Gyurcsány Ferenc elmondta: azok számára, akik eddig mentesültek a kisebb adók fizetése alól, olyan támogatási formákat javasolnak, amelyeken legalább annyit nyernek, mint amennyit fizetniük kell majd.

Gyurcsány bejelentette azt is, hogy a kormány októberben új pártfinanszírozási törvényt nyújt be, amelyet nyilvános vitára bocsátanak. A miniszterelnök egy hónap múlva a versenyképesség és az adózás kérdéseiről konzultál a kiáltványt aláíró gazdasági érdekvédelmi szervezetek képviselőivel.

A miniszterelnök az adórendszer mellett érintette a gazdasági növekedés kérdését is, mégpedig újabb GDP-prognózisokkal állt elő. A miniszterelnök szerint jövőre a korábban vártnál magasabb, 2,7 és 3 százalék közötti lehet a gazdasági növekedés üteme, 2009-ben pedig 4 százalék feletti lehet a GDP-bővülés.

A 2008-as előrejelzés érdekessége, hogy az valóban magasabb a konvergenciaprogramban foglalt 2,6 százaléknál, ám a jövő évi költségvetési makropályában már kereken 3 százalékkal terveztek - vagyis a mostani szám igazából nem nagyobb, mint a kormányzat legutóbbi prognózisa. Sőt a most megnevezett 2,7-3 százalékos tartomány fényében nem tűnik konzervatív tervezésűnek az a büdzsé, amit 3 százalékos GDP-növekedéssel terveznek.

Optimistának nevezhető a 4 százalék feletti prognózis 2009-re, hiszen a jegybank mindössze 3,4 százalékkal számol, és még az utolsó negyedévben is 4 százalék alá várja a GDP-növekedést.