A hibás Barbie-k miatt borulhat a karácsonyi piac

2007.08.17. 08:14
A Kínában gyártott termékekkel kapcsolatos minőségi kifogások miatt Washington szigorítaná az importáruk minőségellenőrzését. Peking küldöttséget menesztett az USA-ba, és visszautasította, hogy tömeges jelenségről lenne szó. Legutóbb a Mattel hívott vissza 18 millió terméket, közülük tízezret Magyarországon.

Kína két szakértői delegációt küld az USA-ba, hogy rendezze az egészségre veszélyes játékok tömeges visszavonása nyomán kialakult bizalmi válságot. Peking a termelésben, Washington pedig az amerikai importban kíván szigorúbb kereskedelmi minőség-ellenőrzési apparátust működtetni.

A kínai kormány eközben igyekszik eloszlatni azokat a vádakat, miszerint az ottani gyártók által szállított termékek széles köre veszélyes. Az amerikai Mattel játékgyártó és -forgalmazó kínai eredetű játékaiból a héten 18 milliót vontak vissza boltokból a gyermekek egészségére veszélyes ólomtartalom, illetve a leváló és lenyelhető mágnesek miatt. A cég igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, a szakemberek szerint azonban az amerikai vásárlókban erősen megrendült a bizalom a játékok iránt, s ez az egész idei karácsonyi vásárlási szezont tönkreteheti.

A további vitát megelőzendő, Peking szakértői delegációt küld az amerikai szövetségi élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági felügyelethez, illetve a fogyasztási cikkek biztonságát felügyelő hatósághoz. Korábban a háziállatokat elpusztító macska- és kutyaeledelt, mérgezett fogkrémet, illetve agyonvegyszerezett környezetben nevelt kínai tengeri csemegéket azonosítottak veszélyes importcikként az USA-ban.

Kína elismerte a hibákat, és jelentős minőségvédelmi szigorításokat jelentett be. Emellett azonban felhívta figyelmet, hogy mintegy 300 ezer játékszállítmányból eddig mindössze 29 esetében fordult elő olyan minőségi kifogás, amit csak a termékek visszavonásával lehetett orvosolni. Ez - hangzik a pekingi érvelés - 1:10 000 arányú hibaszázalékot jelent, s ez nem ok sem a pánikkeltésre, sem arra, hogy harmadik fél általi, költséges bevizsgálásnak vessenek alá gyártmányokat, illetve szállítmányokat. Peking emellett váratlanul beviteli tilalmat rendelt el több amerikai sertéshúsexportőr szállítmányaira, mert azok - az indokolás szerint - növekedési hormont tartalmaznak, amely engedélyezett az USA-ban, de sokfelé nem.