Fekete pontot adna a költségvetésre a Nézőpont

2006.12.13. 16:10
"Amit ma kiosztanak, azt holnap el is veszik "- jelentette ki Mráz Ágoston a Nézőpont Intézet (NI) tájékoztatóján, ahol Se fordulat, se reform című értékelésüket mutatták be a 2007-es költségvetéséről. Vukovich Gabriella, Cséfalvay Zoltán és Mráz Ágoston a politikai, a gazdasági és a társadalmi hatások oldaláról értékelte a büdzsét.

Húsz évvel ezelőtt jelent meg Fordulat és reform címmel a fiatal radikális közgazdászok szűk csoportjának korszakalkotó válságdiagnózisa és gazdasági reformprogramja, az NI költségvetés-értékelése erre utal.

A kiigazítás kockázatos, ez a gazdasági növekedés lassulásában, az infláció növekedésében vehető észre leginkább, utóbbi jövőre a legóvatosabb becslések szerint is el fogja érni a 6,2%-ot - állítja az NI. Az elbocsátások és a belső kereslet visszaesése miatt növekszik - a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara becslése szerint 2007-ben akár 70-80 ezer fővel - majd a munkanélküliség - tette hozzá Cséfalvay Zoltán NI-tanácsadó.

Az értékelés szerint a kormánynak rosszak az üzenetei, miáltal támogatja a szürkegazdaság térhódítását. Az adóemelések és a megszorítások főképp a kis- és középvállalkozásokat hozzák nehéz helyzetbe, bár akik exportra szakosodtak, könnyebben viselik a változtatásokat - jegyezte meg Cséfalvay.

Súlyos problémát jelent, hogy a kormány rövid távon gondolkozik, hosszú távú elképzelések nem szerepelnek a költségvetésben. A foglalkoztatás, a nyugdíjrendszer problémáit figyelmen kívül hagyó, felületes problémakezelésről tanúskodó tervezet mélyíti a függőséget az államtól, és a szürkegazdaság felé tereli a munkavállalókat - hangsúlyozta Mráz Ágoston is.

Alapvető hibák

A költségvetés uniós támogatásokra támaszkodna, csak azokkal együtt képzelhető el a kívánt hatás, holott a készítők is tudják, hogy ezeket a forrásokat nem lehet teljesen kihasználni - véli az NI. Ha figyelembe vesszük, hogy a 2004-2006 közötti időszakban az igénybe vehető 640 milliárdos támogatásnak kevesebb mint a fele, összesen 309 milliárd forint jutott el a pályázókhoz, kérdésessé válik a módszer hatékonysága - számol az intézet. Ahol az állam megszorít, ott uniós forrásokból kell pótolni a hiányt, különben még mélyebbre süllyedünk. Ehhez viszont pont az ellenkezőjét kellene csinálni annak, amit a tervezet tartalmaz, amely kizárja a társadalmi szervezeteket - mutatott rá Cséfalvay.

A költségvetési tervezetben nincs perspektíva, aminek legfőbb oka, hogy változatlanul hagyja az állami újraelosztást. A költségvetésbe nincsenek belekalkulálva a társadalmi következmények - boncolgatta tovább Vukovich Gabriella.

Ehelyett a "régi szép időkből" ismerős üzemgazdasági modellt követi, az egészségügyi átszervezések, a kórházkérdés mind erre példa - folytatta Vukovich.

A tüneti kezelés hátrányai

A kimutatás szerint 2050-re feleannyi fiatal lesz Magyarországon, mint most, és kétszer ennyi nyugdíjas. Európai viszonylatban mi, magyarok vagyunk a legbetegesebbek, és nálunk az egyik legnagyobb az elhalálozások aránya. Ilyen körülmények között nem megszüntetni kellene kórházakat, hanem igényfelméréssel átszervezni a rendszert - vélte Vukovich.

Társadalmi szempontból a szociális érzéketlenség, a körültekintés hiánya és a társadalmi kohézió rombolása is hozzájárul a demográfiai gödörásáshoz - egészítette ki Cséfalvay.

A több-biztosítós modell erőteljes, magabiztos ellenőrzést kíván, ugyanis az európai példák alátámasztják, hogy jól működő ÁNTSZ mellett lehet csak jól megvalósítani ezt a törekvést - fejezte ki aggodalmát az tisztiorvosi szolgálat leépítéseivel kapcsolatban Mráz.

2007-ben olyannak kell lennünk, "mint Alice csodaországban, nagyon gyorsan kell szaladni ahhoz, hogy az ember állva maradjon" - engedett meg magának egy poént végül Cséfalvay.