Négyezren veszítették el munkájukat, amikor még ide sem ért a válság
Szeptemberben 5,7 százalékos éves infláció és 7,4 százalékos nettó bérnövekedési dinamika mellett 1,6 százalékos reálbér-növekedést mért a KSH: érdemben tehát magasabbat, mint az elmúlt hónapok nulla közeli szintje - írja a Portfolio.hu.
Mint ismert: októberben a vártnál jobban csökkent az infláció (5,1 százalék), míg a válság miatt valószínű, hogy a nettó bérek dinamikus növekedési üteme nem tud majd fennmaradni (pl. a 13. havi közszférabér-eltörlés lefelé hozza az indexet), így az év végéhez közeledve a reálbér-index valószínűleg nem tud érdemben tovább emelkedni.
Mindenesetre az év első 9 hónapjának átlagában 0,5 százalékos volt a reálbérek növekedési üteme, amely összhangban van a kormány eredeti terveivel, a visszafogott mértékű emelés "végrehajtásával".
A versenyszektor rendszeres (azaz egyszeri kifizetésektől megtisztított) éves kereseti indexe érdemben ismét emelkedett (7,6 százalékról 9 százalékra), ami korábban jellemzően a jegybanki kamatcsökkentési lehetőségek szűkülését jelentette. A recessziós veszélyek miatt azonban a bérinflációs nyomás reális esélye csökkenőben van, így ezen mutató mellett is idővel kamatcsökkentésben gondolkodhat a monetáris tanács.
A nemzetgazdaságban teljes munkaidőben alkalmazottak létszáma szeptemberben 4 ezer fővel 2 millió 741 ezer főre mérséklődött, ami az előző év azonos hónapjához képest mintegy 5 ezer fővel marad el. A nagyobb elbocsátások októbertől indultak el a versenyszférában, ennek jele a KSH statisztikájában egyelőre nem látszott.
A költségvetési szféra létszámállománya az év kilencedik hónapjában kissé emelkedett (ami összhangban van a szezonálisan indokolhatóval), de az elmúlt 12 hónap átlagában vizsgált létszámadat még mindig enyhe csökkenést mutat 725 ezer főre.