Kedden szavaznak az MNB-törvényről

2004.12.14. 08:00
Ma szavaznak a képviselők a jegybanktörvényről, melyet a köztársasági elnök megfontolásra visszaküldött a parlamentnek. A jogszabályban nem lesz érdemo módosítás, csak egy félmondatot változtattak meg.
A parlament keddi ülésén szavaznak a képviselők a 2005. évi költségvetés fejezeteihez benyújtott, úgynevezett második körös módosító indítványokról, és elfogadják a köztársasági elnök által a parlamentnek megfontolásra visszaküldött jegybanktörvényt.

Mádl Ferenc két héttel ezelőtti levelében külön felhívta az Országgyűlés figyelmét, hogy az köteles érdemben újratárgyalni a jogszabályt és betartani az eljárási követelményeket. A házszabály az államfő által alá nem írt törvénnyel kapcsolatban a záróvita és -szavazás intézményét rögzíti, és nem zárja ki, hogy mindez két nap alatt történjen meg. Lehetőség van arra is, hogy a módosító indítványokról a törvény elfogadásának napján döntsenek. Az Alkotmánybíróság eljárási követelmények be nem tartása miatt ítélte alkotmányellenesnek tavaly a kórháztörvényt: akkor az államfő által visszaküldött jogszabály kézhezvételének napján újra elfogadták azt. Érdemi módosítást nem eszközölnek a jegybanktörvényen sem, csak a "monetáris politikáért felelős alelnök" szóösszetétel helyett javasolják a "jegybank által kinevezett alelnök" megfogalmazást.

A büdzséhez benyújtott módosító indítványok közül egy lényegesben - és egyéb részletkérdésekben is - eltérő módon szavaznak ma a koalíciós partnerek. Az MSZP azt szeretné, ha kikerülne a költségvetésből az a kormányzati terv, miszerint jövőre a szállodáknak és a vállalkozóknak újból televízió-előfizetési díjat kellene fizetniük. A koalícióban amúgy igen "simának" tartják a jövő évi költségvetésről folyó vitát. Mint mondták, az ellenzék nem tudott érdemben foglalkozni az üggyel, mert erőiket lekötötte a népszavazási kampány. A kormánypártok pedig hosszas egyezkedések után szinte minden kérdésben egyezségre jutottak, s kerülték a tavalyi polémiák alapjait: a döntések előtti kiszivárogtatást, a költségvetési hiány mértékének "kőbe vésését".