A Mol bekebelezné a horvát olajcéget

2008.07.14. 17:04
Több legyet ütne egy csapásra a Mol azzal, ha megszerezné a horvát olajtársaság, az INA többségi részvényhányadát. Vonzó az INA benzinkúthálózata, olajfinomítói és még szorosabban együttműködhetnének az olajkitermelés és -kutatás terén. A magyar cég kifogná a szelet az OMV vitorlájából és jól védekezne a Gazprommal és a Lukoillal szemben.

Kora délután fel kellett függeszteni a Mol-részvények kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén az olajcég kérésére. Az ok: a Mol közleményt adott ki arról, hogy nyilvános ajánlatot kíván tenni a horvát olajtársaság, az INA úgynevezett közkézhányadban levő részvényeiért. A hazai olajcég egyébként ma már 25 százalékos tulajdonosa horvát partnerének.

Jó az osztrákok, oroszok és a spekulánsok ellen

Több ok is motiválhatja a Mol vezetését a közkézhányadban, vagyis nem a horvát állam és nem a Mol kezében levő részvények nyilvános ajánlattétel keretében történő megszerzésére - kommentálta a hírt Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője. Zajlanak a tárgyalások a Mol és a horvát kormány között, ez a mostani lépés pedig nyomásgyakorlásként is felfogható a magyar olajcég részéről a déli szomszédunk kormányával szemben.

Másrészt - és talán ez a legfőbb ok - a Mol a bejelentéssel megelőzheti az INA-val kapcsolatos spekuláció árfelhajtó hatását, hiszen ha a horvát kormánytól átveszi a tárgyalás alapját képező 19 százalékos pakettet, így is, úgy is ajánlattételi kötelezettsége lenne a Molnak az INA fennmaradó részvényeire. Jobb korábban, mint később.

Harmadrészt, az OMV is kacérkodik INA-részesedés megszerzésével, a Mol akciója pedig kihúzhatja - a Mollal tudvalevően rossz viszonyt ápoló - osztrák vállalat próbálkozásának méregfogát.

Akár 300 milliárd forintba is kerülhet

Bár a Mol-közlemény szűkszavú és az esetleges ügylet részleteire, így az árra sem tér ki (a minimum ár az elmúlt 90 nap forgalommal súlyozott átlagára, ami közel 2600 horvát kunára tehető INA részvényenként, ez nagyjából 1,6 milliárd dollárt jelenthet a 30 százalékra), maga az ajánlattételi szándék növeli az esélyét az INA feletti kontrollszerzésnek, valamint a Mol és a horvát kormány közötti megállapodásnak, hiszen valószínűleg az ajánlattétel is a horvát kormány tudtával történt. Az elemző kiemeli, hogy a Mol közeljövőben megismerhető ajánlatát csak ezzel együtt szabad értékelni.

Ha elfogadjuk azt, hogy az INA-részvények mostani árfolyama jól tükrözi a vállalat valós értékét, akkor a 30 százaléknyi pakettért a Mol akár 1,8-2 milliárd dollárt, vagyis 270-300 milliárd forintot is fizethet, a minimum azonban a korábban citált közel 1,6 milliárd dollár, ha minden kisrészvényes felajánlja a részvényét.

Több szempontból is jól jönne

Az INA többségének megszerzése több szempontból is jól jönne a Molnak, emeli ki a Cashline vezető elemzője. Stratégiai szempontból kívánatos, hogy ezzel a horvát régióban erős szerepre tenne szert a magyar olajcég, a pozsonyi és a százhalombattai olajfinomítón kívül megszerezné a rijekai és sisaki finomítót is. Az OMV-vel szemben is egyértelműen fontos lépést tenne a vállalat, nem mellékesen pedig a régióban terjeszkedő orosz Gazprommal és Lukoillal szemben is jó védekező lépésnek tekinthető a mostani akció. A horvát és a magyar olajcég a finomítás, az olajkitermelés, -kutatás terén még szorosabban együttműködhetne a jövőben, kihasználva a működési és kapcsolati szinergiákat.