Dönthet az EU a Mol-OMV vitában

2008.02.01. 11:30
Brüsszel egy hónapon belül megmondhatja, milyen áldozattal járna a Mol és az OMV egyesülése. A döntés elvi jellegű lesz, hiszen jelenleg nem látszik, hogyan léphetnének előre a tulajdonszerzésben az osztrákok.

Noha egyelőre semmiféle változás nincs az OMV és a Mol közötti csatában, lényegében patthelyzet alakult ki a felek között, hiszen egyelőre nem látszik, mikor és hogyan növelhetné részesedését, illetve ami még fontosabb, tényleges befolyását az OMV a magyar olajcégben, az osztrákok hivatalosan is elindították az uniós versenyjogi vizsgálatot.

"Az Európai Bizottság első fázisú versenyjogi vizsgálatának eredményének bejelentése 25-35 munkanap múlva várható. Amennyiben az összefonódás második fázisú versenyjogi vizsgálatot igényel, az eredmény közzététele további 90-105 munkanap múlva várható" – közölte az OMV azt követően, hogy hivatalosan is kezdeményezte a brüsszeli testület Versenypolitikai Főigazgatóságánál az egyelőre csak elvi tranzakció vizsgálatát. Az, hogy lesz-e úgynevezett második fázisú vizsgálat, azon is múlik, hogy az első eredményét az OMV vitatja-e. Az osztrák cég közleményéből ugyanakkor kiderül: a vizsgálat hivatalos kezdeményezése előtt "nem nyilvános, előzetes konzultációt" folytattak Brüsszelben, melyeket "konstruktív és sikeres egyeztetéseknek" minősítettek.

A kérdés voltaképpen az: az OMV és a Mol esetleges egyesülése esetén milyen áldozatot kellene hoznia a cégeknek, azaz milyen eszközöktől kellene megválnia. Ha az osztrákok sikerrel járnának, egyrészt egy kézbe kerülne a térség három olajfinomítója, az OMV schwechati, illetve a Mol százhalombattai, illetve a Slovnafton keresztül a Molhoz tartozó pozsonyi üzem. Az ezek egyikétől való kényszerű megválás lenne a legérzékenyebb veszteség, és a Mol álláspontja szerint ez aligha elkerülhető. Az OMV ugyanakkor úgy véli, a finomítói kapacitások egy részének kötelező bérbeadásával is megoldható a helyzet.

Kisebb, de lényegében biztosra vehető veszteséget jelenthet a kiskereskedelmi hálózat egy részének eladása: az OMV és a Mol Szlovákiában, Romániában is ötven százalék fölötti piaci részesedéssel bírna a kúthálózatát tekintve, Magyarországon pedig jóval meghaladnák ezt az arányt.

Az OMV jelenleg 20,2 százalékos pakettel bír a Molban. Az osztrákok legutóbb ősszel jelentették be hivatalosan: ajánlatot tennének a cég egészére, amennyiben a szavazati korlátozás megszűnne (jelenleg minden részvényes csak tíz százalék erejéig szavazhat), illetve a Mol menedzsment által kontrollált, ma 40 százalék feletti részvénycsomag sorsát rendeznék.

Brüsszelben folyik a lex Mol vizsgálata is, a törvény olyan eszközöket biztosít a tőzsdei cégeknek, melyekkel élve azok szinte biztosan kivédhetnek bármiféle felvásárlást.

A Mol értesült az OMV beadványáról, és üdvözli annak lehetőségét, hogy az EU alapos vizsgálatot folytathat – közölte a cég.