A Mol közgyűlésre készül az OMV

2008.02.26. 09:40
Az OMV kitart a Molnak tett ajánlata, illetve amellett is, hogy a magyar társaság vezetése a részvényesek érdeke ellenében cselekszik – derült ki az osztrák olajcég tavalyi gyorsjelentésének közzétételekor. Az OMV több határozati javaslattal készül a Mol áprilisi közgyűlésére, ám független elemzők szerint továbbra is kevés esélye van arra, hogy célt érjen, azaz megtudja venni a Molt.

Az OMV története legjobb eredményét érte el 2007-ben – jelentette be a tavalyi évről kiadott gyorsjelentésében a cég. Eszerint a csoport eladásai hat százalékkal emelkedtek és meghaladták a 20 milliárd eurót, miközben az adózás előtti bruttó bevételek ugyancsak hat százalékkal emelkedve 2,18 milliárd eurót tettek ki.

Az eredmények az OMV stratégiájának helyességét erősítik – mondta a jelentésről Wolfgang Ruttenstorfer, a cég vezérigazgatója. E stratégia része továbbra is a közép-európai konszolidáció. Mint a cégvezető a CNBC televíziónak adott nyilatkozatában elmondta, fenntartják, hogy készek hivatalos ajánlatot tenni a korábban informálisnak minősített ajánlatban is foglalt, 32 ezer forintos részvényenkénti áron, amennyiben a Mol teljesíti követeléseiket: a jelenlegi, tíz százalékos szavazati korlát eltörlését illetve a saját részvények ügyének megoldását.

Ez utóbbival kapcsolatban az OMV, mint a Mol legnagyobb, 20 százalékos tulajdonosa konkrét javaslatokkal is készül az áprilisi közgyűlésre. A gyorsjelentésben a cég külön kitér rá: az elmúlt nyolc hónapban a Mol vezetése szerintük a részvényesek érdekeivel szembe menő, a vállalat értékét csökkentő lépéseket tett. Külön megemlítik a CEZ hét százalékos tulajdonszerzését, melyre 18 540 forintos részvényárat kalkulálnak.

Az OMV javasolni fogja, hogy egy független könyvvizsgálóval vizsgáltassák felül a kvázi saját részvénynek tekintett tulajdonrészek kihelyezésére vonatkozó szerződéseket. Függetlenül ezen javaslat elfogadásától, kifejtik majd azon véleményüket, hogy ezeket a szerződéseket fel kellene mondani a Mol menedzsmentnek. A kifogásolt ügyletek: a BNP Paribas, az OTP, az MFB Invest, a Magnolia Finance és a CEZ szerződések. A Mol formálisan is saját kezében levő részvényeivel együtt a vállalat több mint 40 százalékos tulajdonrésze van az említett, barátinak mondott cégek kezén.

Az OMV a nyárra várja, hogy lezárul az általa Brüsszelben kezdeményezett versenyjogi vizsgálat az egyelőre feltételes felvásárlással kapcsolatban. Ennek eredménye sem visz közelebb azonban tényleges lépésekhez. Egy az Institutional Investor című szaklapban megjelent elemzés, mely kritikus a Mol eddigi védekezésével, az ahhoz kapott állami segédlettel és a lex Mol néven ismert jogszabállyal szemben, azt állapítja meg: az OMV a lassú víz partot mos stratégiája alapján bízik a végső sikerben, de egyelőre kevés befektető fogad a nacionalistának tartott védekezési stratégia ellenében.